Президента проситимуть сприяти розмитненню гуманітарних вантажів

10:50, 19 березня 2013

Через бюрократичні зволікання на українських митницях затримані вже близько 500 партій гуманітарної допомоги – різдвяні подарунки, одяг, меблі та іграшки. Благодійні організації мають намір звернутися до Кабінету міністрів і президента з проханням вирішити критичну ситуацію.

У супровідних документах зазначено, що затримані товари - це в основному різдвяні подарунки, ліки, вживаний одяг і взуття, легкові автомобілі, а також харчові продукти. Проте поки немає рішення про визнання їх гуманітарною допомогою, - інформує Комерсант-Україна.

Сталося це через ліквідацію міжвідомчого органу, який привласнював товарам статус гуманітарної допомоги. Функції цього органу передані Міністерству соціальної політики, яке змушене погоджувати питання надання товарам такого статусу з вісьмома різними відомствами.

"При відправленні проектів наказів міністерство просить розглянути їх і погодити за один день. Але, на жаль, процедура узгодження затягується", - зізналися журналістам у департаменті.

Там повідомили, що розроблений проект наказу про правила взаємодії між органами в таких випадках, який зараз опрацьовується зацікавленими сторонами і Нацбанком.

Як пояснили одержувачі гуманітарної допомоги, при ввезенні на територію України гуманітарна допомога не обкладається податками і повинна проходити митне оформлення в першочерговому порядку. Безкоштовно подібний товар може зберігатися на митницях до чотирьох місяців. Потім одержувач протягом трьох місяців зобов'язаний оплачувати зберігання товару, а якщо після закінчення цього терміну доля вантажу не буде вирішена, митниця має право конфіскувати його.

У деяких благодійних організацій вже закінчується безкоштовний термін зберігання гуманітарної допомоги на складах.

Зі слів керівника товариства "Кам'янець-Подільський-Вісбаден" Раїси Павлюкович, після 6 квітня за 12 т вантажу з меблями, одягом, взуттям і багатофункціональними ліжками для хворих треба буде щодня платити близько 90 євро. "Але я його (вантаж) на ліцензійний склад Хмельницький везти не буду - у мене немає ні грошей, ні машини. Я не розумію, чому уряд заганяє нас у таку пастку", - розповіла вона.

У Донецькій області представники благодійної організації "Світло Воскресіння" вже з 1 березня повинні платити 77 євро щодня за 15 т вантажу з одягом, іграшками і велосипедами. "Ми вже винні 1600 євро, які заплатити не в змозі, оскільки у нас неприбуткова структура", - заявив керівник цієї організації Дмитро Дзюбань.

Нагадаємо, з осені 2012 року громадські та благодійні організації не можуть розмитнити свої гуманітарні багажі. Львівський осередок ГО «Спільнота допомоги «Оселя» з жовтня очікує на меблі та устаткування для соціального гуртожитку, що буде відкрито на вул. Угорській, 2.