"Є парафований так званий "Великий договір" або як ще він називається - угода про створення Коаліції Соборності та Відродження між ПР і БЮТ. Основною частиною цієї угоди є фактично нова конституція, яка завуальовується під зміни до конституції, але це абсолютно новий документ" - заявив 2 червня під час круглого столу з питання обговорення змін до Конституції України депутат Львівської обласної ради Олесь Старовойт.
Депутат поінформував: "Проект не є публічним, але де-факто частково відомий, бо його частини уже опубліковані в Інтернеті. У ньому закладається, що вибори президента мають відбуватися у парламенті. Нинішня Верховна Рада буде мати продовження терміну повноважень на 2 або 3 роки, це буде залежати від того, в якому році буде обраний президент, з тим, щоб у подальшому вибори президента і вибори до парламенту проводилися в одному році. Наступні парламентські вибори, за проектом, мають проводитися у два тури. Переможець виборів отримує 226 голосів і більшість в парламенті, однак посада спікера відходить до опозиції".
За президентом залишається виключно силовий блок, пов'язаний із гарантуванням державної безпеки. Його прерогатива - призначення керівника СБУ, служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби. Кандидатуру генерального прокурора президент пропонуватиме Раді, але лише впродовж 6, 7 скликань ВРУ, у 8-му скликанні ця функція переходить до парламенту. Генпрокуратура втрачає монопольне право представляти інтереси держави в суді, вести слідство. Таке право отримує 9 органів. Крім прокуратури, це - СБУ, МВС, податкова міліція, Рахункова палата, а також слідчі комісії ВРУ. Загалом слідчі комісії ВРУ отримують фактично надповноваження.
У 6,7 скликаннях ВРУ президент має вносити кандидатуру голови Нацбанку, а в 8 скликанні ця функція теж переходить до парламенту.
Пропонується і реформа місцевого самоврядування. Обласні ради отримують ширші повноваження. Вони призначають виконавчий комітет, і фактично керівник виконкому і буде керівником області. За проектом, голів обласних державних адміністрацій пропонується зробити підзвітними і підконтрольними лише уряду, в іншому варіанті - залишити підконтрольними президенту, але скоротити їхні функції виключно до наглядових.
Пропонується і реформа судової влади. За словами О.Старовойта, "досить непогано прописаний пункт про те, що частина суддів обирається всенародно, а частина визначається жеребкуванням, зокрема - судді апеляцій, щоб унеможливити тиск під час вибору".
О.Старовойт резюмував: "Було б дуже добре, якби громадськість могла так само познайомитися із цим проектом Конституції, дати свою оцінку, використати ті позитивні моменти, які є в цьому проекті, і зробити інтегрований процес. Однак, на жаль, ми маємо дуже тривожну ситуацію, коли є проект конституції, що не відомий широкій громадськості".
За його словами, не може бути так, що конституційний процес відбувається поза увагою громадськості, не може бути таке, щоб нова Конституція приймалася лише парламентом, без широкого обговорення і без всенародного референдуму.