Причини наростання міграційної хвилі

Наскільки справедливими є конспірологічні теорії біженців

12:23, 9 вересня 2015

Європейський Союз накриває хвиля біженців. За даними ООН, з початку року зовнішні кордони ЄС морем і сушею перетнуло близько 330 тисяч шукачів кращої долі головним чином з країн Близького Сходу і Африки. За даними Європейського агентства прикордонної охорони Frontex, лише в липні цього року 107,5 тисяч біженців перетнули зовнішній кордон Євросоюзу.

Чому саме зараз? Чи не організувала якась потужна зовнішня сила цей людський потік? За минулі дні в інформаційному просторі з’явилася маса конспірологічних теорій на цю тему. Згідно з однією: сирійських і лівійських біженців перевозять до омріяних європейських берегів на своїх бортах російські військові кораблі. Таким чином Москва нібито штучно створює в ЄС найбільшу з часів Другої світової війни кризу біженців.

Один популярний блогер пише на своїй сторінці у «Живому журналі»:

«Але, можливо, 100 тис. на місяць – це не так вже й багато? Порівняємо. На найнапруженіших атлантичних трасах нині перевозиться приблизно 350-400 тисяч осіб на рік. Весь морський транспорт Росії за 2012 рік перевіз 1 074 900 осіб. Південним басейном Росії – 177 500 осіб, Північно-Західним – 53 400. За рік!

А тут – за один місяць перекинули на невідомих «вільних потужностях» десяту частину від всеросійського морського трафіку. Дуже, дуже дивний пасажиропотік. Втім, шила в мішку не сховаєш. Вважаю, з дня на день треба чекати оповідань мігрантів про надзвичайну некомфортність пересування на великих десантних кораблях».

Цей текст «лайкають», поширюють в соціальних мережах, навколо нього ведуться серйозні дискусії. Хоча людина більш-менш компетентна в організації морських перевезень чи в контролі за пересуванням військових суден зразу б зрозуміла всю безглуздість таких тверджень.

Але все ж, питання залишається відкритим: чому саме зараз? Експерти вказують на криваві бойові сутички в Сирії, загострення напруженості в Лівії. Але ж війна там і там триває понад чотири роки, а загострення міграційної кризи відбулося саме зараз.

Пояснити це можна кількома чинниками. По-перше, діалектичним: потік біженців з ареалу бойових дій виникає не зразу, люди ще певний час вичікують, сподіваючись на краще, вважаючи, що лихо має тимчасовий характер.

Але надходить момент, коли стає зрозумілим: цей дощ надовго. Ситуація лише загострюється. В Сирії та Іраку терористичний рух «Ісламська держава Іраку й Леванту» розширює свої впливи, починає діяти чимраз жорстокіше. У Лівії, попри очікування, мир так і не встановився, країна продовжує перебувати в стані громадянської війни.

Ще одним чинником стало те, що цього літа в Туреччині, де знайшли свій прихисток не багато-не мало два мільйони сирійських біженців, відбулися політичні пертурбації. Помірно-консервативна Партія справедливості й розвитку, яка виступає за надання допомоги біженцям-сирійцям, втратила на виборах в червні парламентську більшість. Це, своєю чергою, змусило багатьох сирійців шукати шляхів до нового притулку, найкращим з яких, звісно, є багата й сита Європа. Зрештою, в Туреччині  сирійці й так не отримували права на працю.

Третім чинником стало те, що в таборах для біженців, які функціонують в Йорданії, Туреччині та Лівані стрімко погіршилися умови проживання. Причина проста: вичерпалися кошти на їхнє утримання. Наприклад, на запит Управління Верховного комісара ООН у справах біженців про потребу додаткових 21 мільйон доларів на облаштування таборів вдалося зібрати тільки 1,890 млн. доларів.

Четвертим чинником є, можливо, той факт, що людям вдалося накопичити гроші на перетин зовнішнього кордону ЄС та на подальшу подорож Європою.

П’ятий чинник тісно пов'язаний з четвертим. Попит диктує пропозицію. Оскільки люди в стані заплатити добрі гроші за транспортування їх до Європи, то зразу знайшлося маса ділків, котрі готові їм ці послуги надати. Залежно від того, до послуг скількох контрабандистів біженцю доводиться звертатися, в середньому шлях до Німеччини одній людині обходиться в три тисячі доларів.

Управління ООН з боротьби з наркоторгівлею та організованою злочинністю виходить з того, що прибуток від незаконного перевезення біженців до Європи становить близько 150 мільйонів євро на рік. Однак цей розрахунок базується на застарілих даних, коли за рік перевозилося приблизно 50 тисяч біженців. Тож, якщо перерахувати за тією ж формулою, виходячи зі свіжих даних за липень, то тільки за липень цього року дохід контрабандистів перевищив 300 мільйонів євро. Тобто тепер дохідність від цього виду злочинного бізнесу вийшла на рівень наркоторгівлі чи торгівлі зброєю.

Шостий чинник пов’язаний з тим, що віднедавна біженці вже почали активно використовувати не лише морський, а й сухопутний трафік проникнення до Євросоюзу. Сирійські іммігранти встигли прокласти шлях через Балкани, вперше випробуваний ними влітку 2014 року.

Взявши всі шість чинників до уваги, перестаєш дивуватися, чому наростання міграційної хвилі до Європейського Союзу відбулося саме зараз.