Примусовий союз: лише 5% сіл та міст Львівщини вступили в об’єднані громади

16:51, 18 серпня 2016

Тільки 5% населених пунктів Львівщини погодилися вступати в об'єднані територіальні громади (ОТГ) у тому форматі, який розробили обласні чиновники. Зокрема, в п’яти районах області не створили жодної ОТГ, серед них і Яворівщина. Хоча за перспективним планом, в цьому районі мало бути шість громад. Одна із центром у Яворові, а до спілки місто запросило сім сіл.

«Це є села, які оточують місто. Я вважаю, що об’єднання є вигідним для нас усіх. Сьогодні бюджет міста Яворова близько 15 мільйонів гривень, а об'єднаній громаді він би тільки для нас зріс одразу двічі і становив 30 мільйонів. Так само зросли би бюджети усіх сіл. Це би допомогло нам розвивати інфраструктуру як в нашому місті, так і в тих селах, які би до нас приєдналися», ― розповів міський голова Яворова Павло Бакунець.

Та жодна із сільрад згоди наразі не дала, і цього року Яворівську ОТГ створити вже не встигнуть. Зібралися з'ясувати: чому ж так сталося? І виявилося, що навіть ті, хто голосували проти, у майбутньому бачать себе в такому союзі.

«Залужжя межує з Яворовом. Ми тісно пов’язані. Діти зі села їздять до школи у Яворів, багато людей працює у місті. Але я за те, щоби реформа відбувалася адміністративно. Люди в нас більше привикли, щоби їм наказали, а якщо їх просять, або припрошують, то люди думають, а може то пастка. Ми розуміємо, що наше село є ласим кусочком для Яворова. Територія прилегла, територія велика, є землі запасу, які зараз задіяні під сільським господарством. І люди мають побоювання, що з часом цю територію заберуть під забудову», ― пояснює голова Залузької сільської ради Василь Максимик.

В селах бояться, що у великих об'єднаннях не зможуть відстоювати свої інтереси, бо формати громад їм спустили згори.

«Людям ніхто нічого не пояснює, тому вони вичікують і не поспішають об’єднуватися. Цей документ, який називається Перспективний план розвитку області, за моїми спостереженнями, робився кількома людьми і коригувався в кількох кабінетах. Так не може бути. Вчора на нараді в облдержадміністрації я почула, що деякі райони подавали свої пропозиції і ці пропозиції не були враховані. Це зокрема, Жовківський район», ― заявила перший заступник голови Львівської обласної ради Парасковія Дворянин.

За законом, якщо хоча б одне село проти, то союз неможливий. Та у Верховній Раді вже готують зміни, які дозволять створити ОТГ, якщо є 50% згідних плюс один голос.

«Тобто це дозволить здоровим силам почати процес об'єднання, створити громаду, отримувати державне фінансування, а тоді усі решта побачать позитивні зміни і в них не буде інших варіантів, як доєднатися потім до ОТГ за спрощеною процедурою», ― пояснив народний депутат Любомир Зубач.

Цей законопроект, за словами нардепа, парламент розглядатиме вже у вересні. А от обласні чиновники скоригували Перспективний план ОТГ Львівщини. Якщо раніше в області хотіли створити 16 об'єднань, то зараз пропонують 25. Відмовилися від гігантських союзів.