Присуджено Нобелівську премію з хімії

13:20, 6 жовтня 2010

6 жовтня у Стокгольмі назвали лауреатів Нобелівської премії з хімії. Ними стали американські вчені Річард Хек (США), Акіра Сузукі (Японія) та Ей-Іче Негіші(США) за роботу зі створення паладієвих каталізаторів в органічному синтезі.

Про це було оголошено в прямому ефірі на сайті Нобелівського комітету.

Каталізатори з металу паладію сприяють протіканню реакцій з утворення нових зв'язків між вуглеводнями. Каталізатор сприяє багаторазовому прискоренню реакцій, які широко використовуються для синтезу багатьох органічних речовин, які застосовуються, наприклад, в електроніці або сільському господарстві.

Іменем лауреатів були названі найважливіші реакції, в яких використано паладієвий каталізатор. Так, на честь Хека була названа реакція сполуки ненасичених галогенідів з алкенами за присутності сильних основ. Реакція Сузукі - це реакція арил- і вінілборонових кислот з арил-або вініл-галогенідами.

Нагадаємо, 5 жовтня розпочався "нобелівський тиждень". У Стокгольмі з 4 по 11 жовтня назвуть володарів чотирьох з п'яти премій, які заповів наприкінці 19 століття шведський промисловець Альфред Нобель, а саме - премій з літератури, медицини або фізіології, фізики та хімії. Лауреата або лауреатів п'ятої премії - Нобелівської премії миру, назвуть в Осло 8 жовтня. Вже оголошено лауреата нобелівської премії з медицини. Ним став Роберт Едвардс за розробку технології штучного запліднення in vitro. А також Нобелівської премії в номінації "фізика". Ними стали Костянтин Новосьолов та Андрій Гейм за свої роботи зі створення графена – найміцнішого матеріалу на Землі.