Притягти до відповідальності користувача неліцензійного, піратського програмного забезпечення в Україні стало набагато легше. Про це 1 лютого під час прес-конференції повідомив партнер юридичної фірми ЛЕКСФОР Владислав Шаповал, що представляє інтереси «Майкрософт-Україна».
В.Шаповал повідомив: «4 червня 2010 року Верховний Суд узагальнив судову практику у сфері авторського право і зробив ряд рекомендацій. Щодо програмного забезпечення були зроблені революційні,як на мене, висновки. Зокрема про те, що зберігання неліцензійного примірника у пам’яті комп’ютера є таким же порушенням, як, наприклад, продаж піратських дисків чи надання можливості скачувати піратську копію з сайту в Інтернеті, чи інсталяція піратських копій на техніку, що продається. Якщо раніше були суперечки, хто жертва - користувач чи порушник, тепер відповідь є чіткою: користувач поставлений на одну лаву підсудних з класичними порушниками. Ця позиція зафіксована у постанові пленуму Верховного Суду».
Юрист зазначив, що поряд із цим покращилися можливості для правовласників стягувати компенсації з порушників законодавства про авторське право.
«Верховний суд встановив, що розмір такої компенсації не може бути меншим 10 мінімальних заробітних плат, сьогодні це більше 9 тис. грн. При цьому мінімальна компенсація стягується за кожен факт порушення. Наприклад, якщо на підприємстві є 10 комп’ютерів, і на кожному відтворено і зберігається по копії операційної системи «Віндовс», «Офіс», «Адоб Фотошоп», - це 30 піратських копій, 30 фактів порушень. Загалом вартість стягнень перевищить вартість ліцензійного забезпечення».
За його словами, цими новаціями вже користуються правовласники. «Подано вже кілька десятків позовів до господарських судів щодо юридичних осіб, яких перевіряла міліція, – повідомив Шаповал і додав. - Ми спостерігаємо, що зі 100% перевірок, які здійснили правоохоронці 2010 року, а їх за нашою інформацією близько 300, 60% стосувалися саме користувачів. І лише 40% – розповсюджувачів, на відміну від попередніх років, коли відсоток розповсюджувачів був домінуючим. Акцент зміщується у бік користувачів. Безумовно, мова йде про комерційні структури, бо приватні особи захищені конституційними свободами недоторканості житла тощо».
В.Шаповал також повідомив, що кілька днів тому були пред’явлені позови до мереж «Діавест», «Алло», «Технополіс» і «Фокстрот». «Суми компенсації не є для частини мінімальними, бо встановлено, що були певні обсяги продажу неліцензійного ПЗ, і певна періодичність порушень, а отже, є підстави стверджувати, що це відбувалося регулярно. Тобто вони ризикують значно більшими грішми», - зазначив Шаповал.