«ПриватБанк» кредитував «порожні» грецькі компанії з номінальними власниками

В НБУ повідомили, що «справжні власники» з Греції не мали чіткого уявлення про «свої» бізнеси

11:52, 30 червня 2017

«ПриватБанк» видавав кредити на неринкових умовах «порожнім» компаніям з грецькими номінальними власниками. Про це заявив директор департаменту фінансової стабільності НБУ Віталій Ваврищук, пише «Економічна правда».

«Портрет типового позичальника банку був максимально простим — компанія без виробничих активів, практично без доходів та прибутку, без персоналу. Класичні «порожні» компанії, які масово використовувалися як ланцюжки у фінансуванні інших отримувачів кредитних коштів», — сказав Ваврищук.

Як зазначається, майже усі кредити було надано на неринкових умовах: низька відсоткова ставка, погашення усієї суми кредиту наприкінці дії кредитного договору. Жоден незалежний бізнес не міг би розраховувати на такі щедрі умови кредитування.

Після діагностичного обстеження «ПриватБанку» новою командою НБУ у 2015 році і тривалих переговорів тодішній топ-менеджмент банку визнав, що реальними позичальниками були інші компанії, а «порожні» компанії були лише посередниками.

«Більшість із них належала номінальним власникам із грецькими іменами», — наголосив директор департаменту фінансової стабільності НБУ.

«Жодних документальних підтверджень складу справжніх кінцевих позичальників «ПриватБанку» не було надано», — повідомив Ваврищук.

Як повідомляється, коли «ПриватБанк» зрештою почав розкривати імена кінцевих позичальників — «справжні власники» мали досить слабке уявлення про «свої» бізнеси. Вони не знали ані обсягів доходів, ані імена менеджерів, іноді навіть були не в курсі, чим саме займаються нібито їхні компанії.

Нагадаємо, 21 грудня 2016 року «ПриватБанк» офіційно перейшов у державну власність. Міністерство фінансів та Національний банк оцінили потребу капіталу «ПриватБанку» в 148 млрд грн. Мінфін докапіталізував банк на 116,8 млрд грн, з яких 9,8 млрд грн надійшли до банку у 2017 році.

З метою оздоровлення «ПриватБанку» НБУ монетизував облігації внутрішньої державної позики, випущені Мінфіном для капіталізації банку, на суму 25,8 млрд грн.

Між тим, у розслідуванні журналістів «Схем» йшлося про те, що перед націоналізацією з «ПриватБанку» вивели 110 млрд грн на фірми, які існували тільки на папері.