У середу, 13 травня, у Львові відбулася акція протесту приватних перевізників, які здійснюють міжнародні пасажирські перевезення. Близько десятка великих автобусів упродовж години курсували центром Львова повз будівлю Львівської ОДА та сигналили. Таким чином львівські перевізники підтримали загальноукраїнську акцію з вимогою відновлення регулярних міжміських, міжобласних та міжнародних пасажирських перевезень.
Зокрема, в акції взяли участь компанії «Одрі», «Токо бус», «AL-trans» та інші, які здійснюють міжнародні пасажирські перевезення. Проест розпочався близько 10:00 і тривав годину.
Керівниця компанії «Токо бус» Мирослава Козік розповіла ZAXID.NET, що львівські компанії відправили свої автобуси на акцію до Києва, а також організували захід у центрі Львова. Серед вимог учасників не було підвищення тарифів, як про це повідомили деякі львівські ЗМІ.
«Про жодне підвищення тарифів не йшлося. Йшлося про відновлення транспортних перевезень – міжміських, міжобласних, міжнародних, відкриття кордонів і контроль над нелегальними перевезеннями, які зараз активно процвітають. Нелегальні перевізники можуть перевозити людей бусами за шалені гроші, а офіційні перевізники, які сплачують податки, створюють робочі місця, не можуть цього робити», – розповіла Мирослава Козік.
З її слів, у багатьох областях учасники акції розмістили свої автобуси під ОДА. У Львові ж вирішили їздити по колу, щоб не перекривати рух на вул. Винниченка біля ЛОДА.
«З Львівської ОДА ніхто до нас виходити не хотів і коментувати не хотів. Натомість було попередження від поліції про можливі санкції», – розповіла Мирослава Козік.
Акція протесту автобусних перевізників у центрі Львова (відео Віталія Ковели)
Заступник голови ЛОДА Тарас Грень, коментуючи сьогоднішню акцію, пояснив, що міжнародні пасажирські перевезення не входять у повноваження ЛОДА, як і загалом питання відновлення пасажирських перевезень.
«Це питання жодним чином не належить до наших повноважень. Доки діє відповідний пункт постанови Кабміну, пасажирські перевезення заборонені. Сьогодні біля ЛОДА були не внутрішні, а міжнародні перевізники. З внутрішніми перевізниками є повне порозуміння. На сьогодні єдиний законний спосіб перевезень – це спеціальні регулярні перевезення, у яких замовником виступають відповідні підприємства, установи, організації, які забезпечують довезення працівників», – пояснив Тарас Грень.
Зазначимо, сьогодні у Києві біля будівлі уряду розпочалася акція пасажирських перевізників з вимогою відновити автобусні пасажирські перевезення у міському, міжміському, міжобласному та міжнародному сполученні та звільнити транспортні компанії від сплати податків за час карантину.
Уряд заборонив пасажирські перевезення з 18 березня 2020 року, посиливши карантинні обмеження.