Протягом 2023 року характер війни суттєво змінився. На думку Олександра Матяша, який брав участь у боях на запорізькому напрямку, росіяни навчились пристосовуватись до змін. Тепер висновки маємо зробити ми. У новому матеріалі проекту «Український Свідок» – Олександр Матяш, підприємець та ветеран російсько-української війни.
Він брав участь у літній кампанії на Запорізькому напрямку, був під Роботиним. «Протягом 2023 року мене двічі ледь не вбили, – розповідає він. – Це було у Малій Токмачці, ми ледь змогли звідти вискочити». Рівно рік тому «Український Свідок» вже брав інтерв’ю у Олександра. Напередодні нового 2024 року журналісти поспілкувались із ним знов. Військовик розказав, як змінилися бойові дії російсько-української війни у 2023 році, зокрема, завдяки FPV.
«Росіяни почали масово використовувати дрони влітку на запорізькому напрямку, – розповідає він. – Ми також їх використовуємо. Це створює проблеми з логістикою для обох сторін. Раніше я міг під’їхати на авто за кілометр до лінії зіткнення, евакуювати пораненого. Зараз це неможливо, адже FPV можуть долати відстані до 20 кілометрів. Аби вийти на позицію, ти мусиш пройти 7-8 кілометрів пішки».
Змінився і характер поранень бійців. «У перші місяці повномасштабної війні це були переважно уламкові поранення від артилерії. Під час боїв за Бахмут переважали кульові, – розповідає Олександр. — Тепер це ураження FPV-дронами».На думку військового, настав час змінювати порядок денний у суспільстві. «З українцями розмовляють, як з дітьми — мовляв, не хвилюйтесь, все буде добре, – каже він. – У прес-конференції Валерія Залужного мені сподобалось, що він розмовляв з аудиторією, як з дорослими. Час спливає, треба брати на себе відповідальність».
На думку Матяша, більше шансів перемогти – у гнучких та адаптивних. І росіяни мають в цьому певні успіхи. «Вони роблять висновки зі своїх помилок. У них є, чому повчитись, – каже Олександр. – Подивіться на лінії укріплень в районі Токмака, там все дуже непросто. Тепер висновки маємо робити ми».