Про львівську агломерацію тепер часто говорять: «Вони перші»

14:28, 4 січня 2024

Стратегія Львівської агломерації – серед головних подій року цілої країни в сфері децентралізації!

Про це тут.

Хочу наголосити: це визнання доброї роботи великого гурту людей. Проте далеко не всі підсумки за минулий рік. Про львівську агломерацію як стратегічний напрямок і модель розвитку тепер часто говорять: «Вони перші».

Агломерація як стратегія на майбутнє

Саме зараз, у міжвиборчий період, можна спокійно і без спекуляцій говорити: Львівська агломерація – це об’єктивна реальність, яка нас оточує. Утім головне те, що вона має дуже перспективне майбутнє. У плані європейського фінансування на агломераційні проєкти зокрема.

Але над цим треба працювати. У Львівській ОТГ минулого року це питання курував департамент міської агломерації. Зрештою, сама назва цього структурного підрозділу не випадкова. Ми свідомо її обирали. Адже саме агломераційні процеси, які є трендом у сучасному світі, дадуть величезний поштовх для майбутнього розвитку Львова і територій навколо.

Приємно, що у питаннях Львівської агломерації маємо підтримку Ради Європи. Навіть більше – є визнання. Наприкінці 2023-го одержали пропозицію щодо постійної участі Львова у Асоціації європейських метрополійних регіонів та територій METREX. На сесії це рішення підтримали депутати. А отже, Львів з'явиться на мапі європейських метрополій і матиме доступ до знань, контактів та грантових можливостей в межах ЄС.

Ще в грудні 2021 року відбулася перша конференція щодо можливого створення Львівської агломерації. Тоді ж розробили першочерговий план для налагодження процесу взаємодії між Львівською та навколишніми громадами. А вже сьогодні можемо говорити про написаний експертами проєкт Стратегії розвитку Львівської агломерації. Це перший і наразі єдиний в Україні міжмуніципальний стратегічний документ такого рівня.

Навіть більше, ми зробили і наступний історичний крок – 10 громад підписали Меморандум про співпрацю і створення Асоціації органів місцевого самоврядування «Львівська агломерація».

Мета одна – на абсолютно рівноправних засадах в умовах війни та повоєнної відбудови реалізувати спільні проєкти, зокрема залучаючи європейські можливості. Асоціація – це той формат , що також дасть можливість спілкуватися з іншими світовими агломераціями та Єврокомісією для того, щоб залучати фінансування на вирішення наших спільних проблем.

Це теорія. Та є і практика. На рівні міністерства погоджено співпрацю Львівської та Бібрської громад. Це перший в Україні приклад, коли велика громада офіційно співпрацює з меншою громадою і ця співпраця ратифікована державою. Чим не гарний приклад того, як власне на практиці працюють агломераційні процеси.

Звісно, саме по собі це не зробилося. Нам цим працювали. І багато.

Утім основним є те, що маємо підтримку людей. 88% мешканців Львівської агломерації підтримують співпрацю Львова та сусідніх громад. Зросла кількість людей, котрі вважають себе частиною Великого Львова – з 56% у 2021 році до 86% зараз. Це дані соцопитування Київського міжнародного інституту соціології на замовлення Ради Європи, проведеного знову ж таки минулоріч.