20 червня цього року усі християни будуть святкувати Трійцю. Прославлятимуть Бога Отця, Бога Сина і Бога Духа Святого. В Україні – це державне свято. І саме у цей день випало відзначати українським медикам своє професійне свято – День медичного працівника. У цьому році таке поєднання не є випадкове!
Тепер ми побачили, як тривожно жити, коли тебе підстерігає хвороба. Підступний, невідомий досі коронавірус змусив світ замислитись над своїми цінностями. Пандемія, карантинні обмеження у роботі, подорожах, відвідинах рідних і близьких викликали у людей страх, депресію, зневіру у завтрашньому дні. Українська медицина зараз спрямована, в першу чергу, на протидію коронавірусу. Державні мужі втратили пильність перед іншими хворобами. Проте пацієнти продовжують свою особисту боротьбу. Усі забули, або хочуть забути про епідемію туберкульозу. Зараз третина населення землі інфікована МБТ. Загальна кількість хворих у світі сягає 50-60 мільйонів. Це дещо більше від усього населення України чи Франції. А один хворий на туберкульоз може інфікувати у середньому 10-15 здорових осіб, а якщо він буде серед тісного кола людей – це є транспорт, школа, театр, цех заводу або тісне приміщення, то більше. Епідемія туберкульозу містить три складові:
- Зростання захворюваності на типовий туберкульоз;
- Хіміорезистентний туберкульоз, який дуже дороговартісний і складний у лікуванні, а найгірше – це 25-30% від усіх, які захворіли - із найвищим показником смертності;
- Туберкульоз на тлі СНІДу, ВІЛ-інфекції,а тепер і на тлі імуносупресивного фону після перенесеної коронавірусної інфекції. Щороку туберкульоз забирає набагато більше життів (близько 80%), аніж всі інші інфекційні та паразитарні хвороби разом узяті.
Ця хвороба відома надзвичайно давно. Письмові згадки про неї розпочались з Гомера, її описував Гіппократ. Щоб туберкульоз навчились виявляти, діагностувати і лікувати,у світі відбулись грандіозні наукові відкриття. Це три Нобелівські премії! Перша – відкриття х-променів Іваном Пулюєм і Вільгельмом Конрадом Рентгеном, які посприяли рентгенодіагностиці. Друга – відкриття мікобактерії туберкульозу Робертом Кохом, після якої з 1921 року запровадили вакцинацію. Третя – винайдення у 1954 році Зельманом Ваксманом стрептоміцину і початок лікування туберкульозу антибактеріальними препаратами.
Здавалося, що туберкульоз у наш час виліковний, бо хвороба давно відома, не те що коронавірус. І БЦЖ, якій цьогоріч виповнюється 100 років, і є єдиною вакциною проти туберкульозу, не здатна здолати епідемію. А через те, що хвороба передається повітряно-краплинним шляхом, повністю захиститись від неї неможливо. ВООЗ визнала туберкульоз у світі як одну з десяти причин смертності. Це вражає. Кожен день, за даними ВООЗ, у світі помирає 4500 осіб, а майже 30 тисяч захворюють.
У Батьківську суботу перед Трійцею християни поминають усіх тих людей, які пішли в засвіти. Наш обов’язок, як фтизіатрів, згадати тих, кого не вдалось врятувати від туберкульозу. Серед мільйонів померлих простих людей, є ті, хто залишив вагомий слід в історії людства. Ця хвороба вбила сімох дітей і батька з родини Скоропадських (останнього гетьмана України), Сімонетті Веспуччі, Наполеона II Бонапарта (єдиного законного сина Наполеона I), Едварда По, Марію Складовську-Кюрі, Євгена Глібова, Павла Загребельного, Лесю Українку (померла у 42 роки від туберкульозу кісток), Климентія Квітку, Михайла Коцюбинського, Василя Доманицького (помер у 33 роки,його називали душею українського національного руху), Маркіяна Шашкевича (помер у 31 рік), Вячеслава Липинського (був послом України в Австрії у час Гетьманату, першим обґрунтував необхідність побудови Української Держави), Дмитра Донцова. Це непоправні втрати!
Недаремно ВООЗ назвала туберкульоз найбільш смертоносною хворобою у світі. Випереджає навіть ВІЛ. А смерті від коронавірусної хвороби – у 20 разів у сумній статистиці смертності. Чому ж українські чиновники, посилаючись на медичну реформу, нищать фтизіатричну службу! Доступність і якість медичної допомоги замінюють створенням монопольних закладів охорони здоров’я, а фахових спеціалістів викидають за межі медичної галузі!
З Днем медичного працівника, дорогі колеги!
Усіх українців вітаю з Трійцею!
Пильнуйте себе і своїх рідних! Бережіть себе і Україну!