Про осіннє «нашестя» лисиць у Львівській громаді

«Люди мають краще будувати вольєри для курей і тримати котів вдома, а не винищувати лисиць»

13:28, 22 жовтня 2023

Кілька разів мене питали щодо страшного «нашестя лисиць». Все, як завжди: курей крадуть, розривають котів, напевно, переносять сказ. Вирішила розібратися в цій темі сама. Допис може багатьом не сподобатись, але до такої думки прийшли природоохоронці. Мисливці і власники курей, без сумніву, мають інакшу.

Найважливіше – усвідомити, що лисиця – це місцевий вид, тож її присутність в наших ландшафтах – це нормально. Полювання зараз заборонене (слава богу). Але є ініціатори відстрілу. На жаль, в Львівській громаді таким ініціатором стало село Лисиничі. Назва ніби натякає на щось. А потім вони лисичкою брендують свято села.

Вакцинація від сказу, звісно, має проводитись. Це розкидання їстівних палеток, цим займаються здебільшого лісництва. Наші спроби зробити це ініціативою управління екології, на жаль, не мали успіху. А дарма. В Ґданську рік тому бачила лисицю в туристичній частині міста на мості в час гульбану міста опівночі. І наявність лисиці, треба сказати, дивувала тільки мене. Всі решта ставилися байдуже, як до чогось звичного. І нагадаю, що вакцинація від сказу – хороша річ ще й для людей, і для сторожових псів теж.

Те, що ви восени часто можете бачити лисицю, це не «нашестя». Просто зараз лисята виростають і ще не вміють знайти собі місце, тому підходять близько до людей. Йде переділ території. Загалом, чисельність лисиці залежить від чисельності гризунів. Природа регулює.

Щодо котів, то, не зважаючи на всю мою любов до них, кіт на самовигулі – це інвазивний вид, що створює небезпеку диким (і не тільки) птахам. Тому те, що на них полює лисиця, загалом не зле. Коти мають сидіти вдома. До речі, не слід вважати всіх природоохоронців «веганами». Природоохоронці в Чехії відстрілюють єнотів, а в Австралії – котів.

Щодо курей, то люди насправді мають краще будувати вольєри, а не винищувати лисиць. Ну і так, питання збереження біорізноманіття є, без сумніву, одним з останніх пріоритетів в уявленні пересічних мешканців, але, на жаль, ми залишаємо дуже мало території природним екосистемам, освоюючи донедавна природні території та використовуючи отрутохімікати на полях.

Оригінал