Про програми підтримки для підприємців, доступні сьогодні

Зараз кожна маленька власна справа – на вагу золота для нашої країни. І саме малий бізнес має стати основою для відбудови України, рушієм змін та реформ

15:01, 5 серпня 2022

Економіка України об’єктивно переживає складні часи. І наше завдання – зробити все можливе для того, щоб вона продовжувала працювати.

Для того, щоб це було реально, найперше, що держава має робити – це не втручатись в діяльність підприємців і дати їм якомога більше економічної свободи.

Але водночас важливо різними інструментами підтримувати малий та середній бізнес, оскільки це наш фундамент для відновлення та подальшої відбудови країни.

І насправді такі інструменти є. Тому, якщо ви підприємець, якому не вистачає коштів на просування бізнесу, обладнання, зарплату для працівників або ж ви лише плануєте започаткувати власну справу/стартап, тримайте декілька актуальних варіантів:

1. Програма від USAID «Конкурентоспроможна економіка України» запустила грантову програму для підтримки та відновлення бізнесу, в межах якої надасть 50 грантів для українських МСП на загальну суму 36 млн грн.

Подаватись на грант можна, якщо ваш бізнес пропонує: покращення бізнес-процесів і моделей, розбудову організаційного потенціалу, просування в онлайн, цифрові та торгові можливості.

2. Єдиний портал держпослуг «Дія» (вкладка «єРобота»), на якому можна податись на декілька грантів, зокрема:

  • грант на відкриття або розвиток власної справи. Розмір гранту – від 50 тис. до 250 тис. грн. Кошти можна спрямувати на придбання обладнання, закупівлю сировини, орендну плату (не більше 25% від суми гранту), лізинг обладнання тощо. Подаватись можуть як майбутні підприємці, так і чинні ФОПи та юрособи.
  • грант на стартап. Податись можуть ФОПи або юридичні особи. Для цього потрібно зареєструватись на вебпорталі Фонду розвитку інновацій. Розмір допомоги: від 750 тис. до 8 млн грн. Витратити грант можна на заробітну плату, консультаційні послуги, обладнання, маркетинг тощо.

Також на сайті є гранти на розвиток тепличного господарства та садівництва.

3. Державна програма «Доступні кредити 5-7-9%». Програму реалізує Фонд розвитку підприємництва (ФРП). У рамках програми діють тривідсоткові ставки (залежно від дати заснування бізнесу та річного обороту):

  • 5% річних – якщо виручка до 25 млн грн і створюються мінімум 2 робочих місця протягом першого кварталу;
  • 7% річних – для бізнесу з виручкою до 25 млн грн;
  • 9% річних – для бізнесу з виручкою до 50 млн грн.

Чи ваш бізнес відповідає всім критеріям, можна перевірити на сайті ФРП. Якщо так – подавайте заявку до уповноваженого банку, який надасть подальшу інформацію.

4. Для підприємців, які працюють у Львові, місцева влада розробила ваучери для підтримки та розвитку бізнесу. Зокрема:

  • ваучер на релокацію (до 100 тис. грн) – кошти можна спрямувати на відшкодування оренди, логістичних послуг чи ремонту обладнання;
  • ваучер на компенсацію (до 300 тис. грн) – може відшкодувати витрати на комунальні послуги, оплату оренди, відновлення пошкодженого майна;
  • інвестиційний ваучер (до 300 тис. грн) – можливість отримати відшкодування на придбання обладнання, оновлення матеріально-технічної бази, придбання чи оренди нерухомого майна.

Більш детальну інформацію можна отримати в Центрі підтримки підприємництва.

Якщо ви не зі Львова – не поспішайте засмучуватись, оскільки місцева та обласна влада з інших регіонів запускає схожі програми для підтримки бізнесу в час війни.

Звісно, це не всі можливості, які можна відшукати. Є чимало сайтів, де публікуються актуальні грантові програми. Наприклад, їх можна знайти на сайті «Громадський простір». Тож не бійтесь подаватись, як побачите нагоду.

Зараз кожна маленька власна справа – на вагу золота для нашої країни. І саме малий бізнес має стати основою для відбудови України, рушієм змін та реформ.