Про проєкт бюджету розвитку Львова та кошти на приєднані громади

Буде не правильно та не справедливо скеровувати всі кошти виключно на потреби кількох населених пунктів, а решту залишати без розвитку взагалі

17:18, 21 лютого 2023

Нещодавно виконком погодив проєкт бюджету розвитку міста на 2023 рік. Тепер цей документ має пройти обговорення в депутатських комісіях та затвердження на сесії міської ради.

В бюджеті передбачено видатків на понад 1,6 млрд грн! Попри значну суму, це лише невелика частка від вже розпочатих в місті проєктів. Тож традиційно планів та амбіцій більше, ніж коштів на них. Тому доводиться вибудовувати пріоритети та балансувати.

І ось тут постає питання: який розподіл коштів для населених пунктів нашої громади мав би бути справедливий? Нагадаю, до складу Львівської громади, крім м. Львова, входить ще 19 населених пунктів, де проживає понад 57 тис. мешканців. Для того щоб дати відповідь на це питання пропоную розподілити усі видатки бюджету розвитку на умовно загальноміські та локальні.

Що мається на увазі? В моєму розумінні такі видатки як допомога ЗСУ, ВПО, на лікарню швидкої допомоги чи дитячу лікарню на Орлика, «Львівводоканал» чи на інші об'єкти критичної інфраструктури є загальноміськими, адже працюють на добробут усіх мешканців нашої громади, незалежно від їхнього місця проживання. Якщо уважно перечитати бюджет розвитку, то виявиться, що таких видатків є близько половини, а саме 805 млн грн. До речі, до цієї категорії зараховую також об’єкти, які розташовані на території приєднаних громад, наприклад (відділення лікарні 1 ТМО в Брюховичах, міське стрільбище та прихисток для ВПО у с. Великі Грибовичі).

Також можна виділити і інший блок витрат назвемо їх – локальні, які стосуються насамперед добробуту мешканців конкретних мікрорайонів чи населених пунктів нашої громади. До прикладу, будівництво чи ремонт школи, садочку, бібліотеки, поліклініки, внутрішньо квартальної дороги, дитячого чи спортивного майданчика, скверу чи парку і т.д. Зрозуміло, що від цього типу видатків найбільшу користі матимуть мешканці, які проживають поруч.

На прикладі одного мешканця нашої громади розподіл на загальноміські та локальні видатки виглядатиме так: 1107 грн (загальноміські видатки) і 1112 грн (локальні видатки), фактично 50/50%.

Виходячи із кількості мешканців приєднаних громад, то у бюджеті розвитку на локальні видатки мало б бути передбачено щонайменше 65 млн грн. Насправді пропонується передбачити суттєво більше – 85 млн грн, і це добре, бо дозволяє вирівнювати якість інфраструктури у нашій громаді.

Але є проблема, що ці видатки представлено нерівномірно. До прикладу, на будівництво школи в Брюховичах передбачено 40 млн грн, що становить майже половину видатків на всі громади, ще близько 30 млн грн це видатки на різні об’єкти у м. Винники.

Зрозуміло, що фінансування не може здійснюватися лише через рівномірне «розмазування» коштів по всіх громадах, а має реалізовуватися за проєктним підходом. Тобто, краще за 2-3 роки завершити одну школу і перейти до будівництва іншої, ніж 6 років одночасно будувати дві школи. Адже в першому випадку частина дітей піде до школи вже на третій рік, а в другому – всі лише через шість! В цьому і є сенс менеджменту, об’єднання ресурсів та зусиль. Проте буде не правильно та зовсім не справедливо скеровувати всі кошти виключно на потреби кількох населених пунктів, а решту залишати без розвитку взагалі.

На мою думку, має бути певний стандарт фінансування для наших приєднаних населених пунктів, щоб місто могло реалізовувати щонайменше один проєкт у кожному населеному пункті щорічно. А розмір фінансування можна б було вирівнювати в динаміці протягом кількох років. Умовно цьогоріч завершуємо важливий об’єкт в Брюховичах, а наступного року – реалізовуємо в Рудно чи Лисиничах. Але не може бути так щоб місто нічого не планувало реалізовувати у приєднаній громаді протягом року. А базою розрахунку, мав би бути середньостатистичний розмір локальних видатків в перерахунку на одного мешканця громади. Переконаний, що це допоможе забезпечити рівномірний розвиток усіх населених пунктів Львівської громади і підвищити якість життя їх мешканців.

Саме такий підхід щодо підтримки приєднаних населених пунктів буду пропонувати міському голові та колегам депутатам при розгляді та оцінці проєкту бюджету розвитку Львова на 2023 рік.