Про що домовилась «нормандська четвірка» у Парижі

07:31, 24 червня 2015

23 червня в Парижі відбулася зустріч міністрів закордонних справ країн «нормандської четвірки», що опікуються ситуацією на сході Україні. Опісля засідання дипломати, виступили зі спільною офіційною заявою, в якій повідомили, що їхня зустріч відбулась з метою обговорення угоди про припинення вогню в Україні і політичного процесу таким чином, щоб мінські угоди були виконані в повному обсязі, передає Укрінформ.

«У нас є оновлена інформація про дотримання цих (мінських) угод, ми підтвердили нашу відданість їхній повної реалізації», – зазначили міністри.

Усі чотири дипломати висловили своє «глибоке занепокоєння у зв'язку з ситуацією, що погіршується в галузі безпеки на Донбасі» і «закликали до якнайшвидшої деескалації і негайного припинення вогню, що дозволило б розпочати прогрес у політичній, гуманітарній та соціально-економічній сферах».

У заяві ще раз наголошено, що спеціальна спостережна місія ОБСЄ відіграє важливу роль у процесі деескалації. Міністри наголосили на незамінній ролі Бюро з демократичних інститутів і прав людини (БДІПЛ) ОБСЄ у підготовці та проведенні місцевих виборів і наголосили на необхідності політичного діалогу між Україною та представниками деяких районів Донецької та Луганської областей (ЛНР/ДНР).

Сторони також встановили кілька домовленостей. Зокрема, закликали усі сторони конфлікту на Донбасі до повного виведення важких озброєнь.

«Ми вітаємо засідання робочої групи з питань безпеки, яке має відбутися 2 липня і закликаємо сторони домовитися до 26 червня про відведення танків і гармат калібром не менше 100 мм, це повинно бути зроблено в найближчі тижні», – йдеться у заяві.

Сторони також домовилися про запровадження та виконання плану деескалації поблизу села Широкине Донецької області, як першого кроку на шляху до більш широкої демілітаризації вздовж лінії розмежування.

Міністри також наголосили на необхідності «покласти край обмеженням на доступ спостерігачів ОБСЄ до усіх місць зберігання техніки, що перешкоджає процесу перевірки виведення важкої зброї і порушує мінські угоди.

Крім того, учасники переговорів у складі «нормандської четвірки» погодилися усунути перешкоди для надання допомоги в зоні конфлікту і негайно домовитися з Міжнародним комітетом Червоного Хреста з метою досягнення конкретних результатів і полегшення страждань місцевого населення. У спільній заяві також окремим пунктом йдеться про необхідність звільнення полонених за принципом «всі на всіх».

Міністри підтвердили, що Франція, Німеччина, Росія і Україна як і раніше прихильні продовжувати діяти в цьому форматі і зробити все можливе, щоб гарантувати збереження зобов'язань та намірів врегулювати кризу.

Раніше голова Міністерства закордонних справ України Павло Клімкін на своїй сторінці в Twitter повідомляючи про завершення зустрічі «четвірки» зауважив, що «у Парижі ми всі підтримали відданість Мінську. Росія також. Подивимося, хто і як цю відданість буде реалізовувати».

Також за його словами, переговори були складними, але продуктивними.

Зазначимо, до складу «нормандської четвірки» входять представники країн: України, Росії, Франції, Німеччини.