Про це зрештою не прийнято писати публічно. Але все більше і більше дискусій, на що ж саме йдуть кошти мешканців міста. І чи саме на те, що потрібно під час війни.
Пишу цей текст ще й тому, що з тих чи інших причин Львову почали приписувати дуже незромілі проекти, до прикладу, як будівництво біатлонної траси в Новояворівську. Але оскільки така інформація починає все більше домінувати у публічному просторі – вирішив детальніше почати писати – а на що ж все-таки йдуть кошти львів’ян.
Отож.
Загальний розмір бюджету Львова (загальний фонд і бюджет розвитку) – це близько 13,7 млрд грн. За ці кошти виплачується зарплата, утримуються школи, садки, лікарні, прибираються вулиці, парки, цвинтарі, освітлюється місто, забезпечуться вода та тепло, енергоносії і все-все що потрібно, щоб місто жило щодня. До прикладу, понад 30% загального бюджету йде на освіту. А це зарплати та енергоносії, поточні видатки та освітні програми. Близько 16% йде на критичну інфраструктуру – це так званий блок ЖКГ. Близько 7% йде на різні програми соціального захисту мешканців. Загалом у Львові виплачено отримувачам 260 тис. різних видів соціальних допомог.
Розібрались на загал на що йдуть кошти міського бюджету. А тепер про головне. Так що ж з цієї суми коштів йде на підтримку військових?
В 2023 році з суми 13,7 млрд грн – 1,85 млрд грн йде на підтримку військових. Хоча до кінця року очікувано сума зросте до 2,1 млрд грн. Відповідно станом на сьогодні близько 13,5% всього бюджету міста йде на підтримку військових. Очікувано до кінця року це буде 16%. Це найбільша сума коштів за часи Незалежності.
Детально описувати зі зрозумілих причини не буду. Але по блоках розповім що і як.
При формуванні бюджету було закладено 500 млн грн на програму підтримки ЗСУ. Авторами цієї програми є всі голови фракцій мерії. З цих коштів купуються БПЛА, джипи, старлінки, перевезення військових, паливо… і багато іншого. Протягом року цю суму на сесії Львівської міської ради ще було збільшено на 250 млн грн. Зважаючи на потреби військових – очікувано ця сума збільшиться до 1 млрд грн до кінця цього року. А може й ще більше.
Також з цієї суми виплачуються прямі субвенції військовим частинам на купівлю того, що допомагає їм пришвидшувати нашу перемогу… тут без деталей.
Ще на 680 млн грн придбано у 2023 році державних військових облігацій. Аби підтримати ЗСУ.
Ще 199 млн грн – це кошти на ремонти приміщень різних відділень, де проходять лікування та реабілітацію поранені, а також облаштування Центрів реабілітації військових. Це лише сума внеску з боку міста – решту коштів залучаємо від партнерів з-закордону, міст-побратимів та фондів. Переважно внесок міста це 20-30%. Решта – кошти міст партнерів, фондів, приватних компаній. За що ми їм дуже вдячні.
Ще 88 млн грн – на проект, де житимуть тимчасово після реабілітації військові. Термін їх перебування в таких спеціальних кампусах буде від півроку до року. Аби повністю відновитись. Тут було також залучено грант у розмірі 19,5 млн євро від Європейського союзу. Але 88 млн грн з бюджету підуть як співфінансування міста.
Ще 8,9 млн грн – на облаштування ЦНАПу для ветеранів. Спільний проект з Міністерством ветеранів. Вже перші такі ЦНАПи будуть відкриті цьогоріч.
Понад 54 млн грн – це на ваучери підтримки бізнесу. Зокрема, частина тих коштів йде на підтримку ветеранського бізнесу та підтримку продуктів подвійного призначення (так би мовити, мілітарі тех). Сума гранту – по 300 тис грн. Запрошуємо всіх брати участь.
І ще одна свіжа програма. Нам треба ще більше дронів. І аби стимулювати ще більшу появу місцевих виробників, Львів даватиме гранти на виробницво дронів – до 1 млн грн. І після виробництва їх також передаватимуть військовим. Всі деталі на fb Центру підтримки підприємництва.
Різні соціальні виплати для військових – понад 7,3 млн грн. Близько 19,7 млн грн – на програму підтримки родин військових, по 50 тис грн для дітей, чий батько чи мати загинули на війні. Також в місті працює спеціальна соціально-культурна програма відновлення військових «місто лікує». Це ще 500 тис. грн.
Близько 13,5 млн грн – це допомога військовим адміністраціям з інших міст. Це екскаватори, крани, вантажівки. Все, що необхідно для подолання наслідків атак і відбудови міст, що перебувають під постійним «вогнем».
Є ще кілька програм підтримки військових, про які публічно не можу, на жаль, написати, адже вони прийняті в закритому режимі.
То дуже загально. Але на загал ключове. Загалом близько 13,5 % бюджету Львова прямо чи опосередковано станом на сьогодні йде на підтримку військових. Стежте за всіма програмами на сайті Львівської міської ради. Інформаційна гігієна. То важливо. Не ведіться на провокації.
Наступного разу напишу також про суму коштів, яка з міського бюджету йде на ліквідацію наслідків російських атак по Львову.