Вже в цей четвер, 17 червня, депутати міської ради будуть розглядати питання медичної реформи. Бути чи не бути? Скажу відверто, останні місяці були дуже насичені - сотні зустрічей, обговорень, обрахунків, дискусій...
І ось момент істини.
Напишу 5 важливих аспектів про медичну реформу у Львові, які слід знати.
1. Яка мета медичної реформи?
Ми ставимо за мету дві ключові цілі. Будь-яка медична послуга не залежно від її складності має бути доступна для кожного львів’янина. А якість послуги має покращитися. Умови оплати праці медичних працівників, як і умови праці (обладнання, ремонти) мають відповідати сучасним вимогам і бути конкурентним. Про детальні показники обидвох цілей у економічних розрахунках нижче
2. Чому зміни треба робити вже?
Перший етап реформи медицини на рівні держави відбувся з реформою первинки (підписання декларацій з сімейними лікарями) та зміною підходів до фінансування медичних закладів. Медичні заклади тепер не отримують кошти як раніше - тепер НСЗУ фінансує кількість пролікованих випадків.
Медичні заклади тепер стали некомерційними комунальними підприємствами, а головні лікарі – генеральним директорам. Таким чином змінились базові підходи в галузі управління медицини. Утворився так званий ринок медичних послуг. На це все наклалась зміна підходів до фінансування з боку НСЗУ. Згідно з показником Глобального індексу НСЗУ, з кожним роком обсяг фінансування на пролікований випадок буде зменшуватись.
Саме тому міська рада разом з медичним середовищем розробила концепцію управління галуззю медицини. Аби жоден медичний заклад не те, що не був закритий, а зміг підвищити якість послуги
3. Що саме пропонується?
Буде змінено два ключові аспекти:
Перший. Зміниться структура та функції міського управління/департаменту охорони здоров’я Управління охорони здоров'я Львівської міської ради(замість функції замовника ремонтів - управління буде контролювати якість медичних послуг, допомагати закладам із залученням коштів на розвиток та відкриттям нових медичних послуг, а також реалізовувати програми з профілактики захворюваності)
Другий. Буде утворено три територіальні медичні об’єднання. Простішою мовою - міські медичні заклади буде об’єднано за трьома профілями. Тобто назва, адреса, послуги всіх існуючих медичних закладів зберігаються. Зміна буде лише в тому, що зараз міська лікарня є в підпорядкуванні управління охорони здоров’я, а буде в підпорядкуванні Територіального медоб’єднання (ТМО), яке в свою чергу буде підпорядковуватись управлінню охорони здоров’я
Буде утворено наступні територіальні медичні об’єднання (ТМО).
Львівське ТМО «Багатопрофільна лікарня інтенсивних методів лікування та швидкої медичної допомоги», яке буде засновано такими медичними закладами:
- «Клінічна лікарня швидкої медичної допомоги м. Львова»
- «8-у міська клінічна лікарня м. Львова»
- «Міська дитяча клінічна лікарня м. Львова»
Львівське ТМО «Лікарня планового лікування, реабілітації та паліативної допомоги», яке об’єднає медичні центри:
- «Львівська 1-а міська клінічна лікарня імені Князя Лева»;
- «4-а міська клінічна лікарня м. Львова»;
- «5-а міська клінічна лікарня м. Львова»;
- «Лікарня «Госпіс» м. Львова».
Львівське ТМО «Акушерства та гінекології», яке об’єднає медичні центри:
- «Пологовий клінічний будинок № 1 м. Львова»;
- «3-я міська клінічна лікарня м. Львова».
4. А де розрахунки, що це все спрацює?
Декілька тижнів тривала робота у форматах робочої групи спільно лікарів, медичних експертів та економістів щодо економічних розрахунків утворення ТМО. Детальні розрахунки.
Серед переваг форми ТМО – це ефективніша модель управління. Саме вона дасть змогу залучити більшу кількість медичних послуг, конкурентніші умови для пацієнтів, а відтак більшу кількість пролікованих випадків і більшу кількість коштів для медзакладу. До прикладу, лише на синергії закупівель через прозоро – лише по першому ТМО економія складе понад 5 млн грн. Детальніше за лінком вгорі.
Даю кілька лінків на зустрічі з колективами, зустрічі з лікарями, обговорення медичної концепції: тут, тут і тут.
5. А що інші міста?
Частина міст Украіни (Луцьк, Мелітополь, Тернопіль тощо) вже утворили ТМО, адже вже до кінця року бракуватиме коштів на дану галузь. Але саме Львів пропонує комплексний варіант, який пропонує збереження всіх мед закладів зі статусом відокремлених підрозділів при утворенні ТМО
Постає також питання, що зміниться для лікарів?
Покращаться умови праці. Адже лікарні отримуватимуть гроші за медичні послуги, надані конкретному пацієнту. Ефективні лікарні, яких обиратимуть пацієнти, зможуть збільшити своє фінансування за новою системою.
А чи є ризики для мешканців?
Перелік та якість послуг збільшиться. Медичні послуги будуть доступними мешканцям Львівської міської територіальної громади незалежно від соціального статусу і становища. Збільшиться перелік послуг у лікарнях, завдяки можливості залучення нових медичних пакетів.
Також можна почути інформацію, що мед реформа є для того, щоб закривати частину мед закладів?
Ні! Жоден заклад не буде закритий. Навпаки – будемо розширювати мережі медичних центрів.
Також Львів заручився підтримкою кращих експертів з Украіни та закордону. USAID, за умови утворення ТМО, надасть Львову грант на залучення кращих експертів щодо розробки детальних моделей, планів і стратегій кожного об’єднання. А до розробки комплексної стратегії якісних медичних послуг буде залучено найкращих фахівців.
І ще одне. Реформи робити справді важко. Тому хочу окремо подякувати медичній робочій групі, до складу якої входять головні лікарі, депутати, медичні експерти, представники МОЗ, власне з якими спільно останні кілька місяців і випрацьовували концепцію медичної реформи у Львові. І окремий респект усім, хто допомагає на цьому шляху у реформуванні медицини.