«Проблеми Львова та Одеси – це небо і земля»

Розмова з Міхеілом Саакашвілі

15:25, 19 жовтня 2015

У суботу, 17 жовтня, на відкриття «Днів бессарабської культури» до Львова приїхав голова Одеської облдержадміністрації Міхеіл Саакашвілі, який через  трагедію в Затоці на Одещині був змушений перервати свій візит. Однак у бліц- інтерв’ю «24 каналу» він все ж розповів про важливість комунікації між Півднем та Заходом України та про реформи, які чекають на Одеську митницю. 

Ви були присутні під час відкриття «Днів Бессарабії у Львові». Наскільки актуальним є проведення подібних заходів?

Це дуже добра ініціатива регіональної та міської влади – організувати «Дні бессарабської культури». Це історична справа. Більшість ворогів України зараз сподівається, що Бессарабія – це найслабша точка, де можна  розхитати ситуацію. Для цього в Кремлі зроблений центр, очолюваний грузинським сепаратистом з Абхазії. Тому дуже важливо, коли одеситів так добре приймають у Львові з відкритими обіймами, коли вони відчувають себе частиною України. Це політично переоцінити неможливо. Я дуже щасливий, що ми разом з Іваном Плачковим (ініціатор заходу, президент ТОВ «Велес», яке займається виробництвом вина) змогли це все організувати. 

Ви часто порівнюєте Львів та Одесу. Чим відрізняються ці міста?

Я заздрю Львову. Львів би ще на море. У Одеси величезний потенціал, але, на жаль, я бачу цей потенціал реалізованим у Львові і не бачу його реалізованим в Одесі. Я заздрю дорогам, відновленню старих кварталів, транспортній інфраструктурі доброю заздрістю. Мені подобається, що Львів дійсно живе, розвивається, тут чисто, сюди заходить новий бізнес. Звісно, є ще багато проблем, як у будь-якому місті. Але порівняно з Одесою, це небо і земля. І це все залежить від роботи місцевої влади, від керівника, який за це відповідає. Людський фактор дуже важливий.

Призначення начальником Одеської митниці 26-річної активістки Юлії Марушевської викликало бурхливе обговорення. Чим обумовлене її призначення?

Добре, що вона не має митної освіти і не знає, як робити відкати, ділити потоки. Добре, що вона не професійний митник.  І взагалі, всіх непрофесійних митників наберемо, а всіх професіоналів «попросимо». Бо професійний митник зазвичай – це професійний вимагач. Треба повністю змінювати систему. А для нової системи  будуть потрібні нові люди. 
Ми переходимо до електронної митниці, а це означає, що кожен контейнер проходитиме за 15 хвилин, що не більше 5-7% будуть посилено оглядати.

До цього проти трьох керівників митниці порушили кримінальні справи. Затриману на хабарі в $50 тис. заступника голови митниці в Одеській області Ларису Ареф'єву  обов’язково треба довести до в’язниці. 

Потоки треба закінчувати. Це політичне рішення. Бо зараз така ситуація – ті,  у кого є доступ це регулювати, ділять потоки, і всі інші живуть за їхніми придуманими правилами. А коли до людей це доходить, вони все ділять і привласнюють. 

Чи чекають в Одесі на провокації під час місцевих виборів?

Я думаю, що  місцеві вибори вперше за десятиліття будуть чесними.  Одесити нарешті зрозуміють, що вони самі можуть обирати.