Проект Держбюджету-2014 львівські вчені назвали ірраціональним

19:11, 15 січня 2014

На фінансування освіти у Львівській області потрібно 4,5 млрд грн, але у проекті державного бюджету закладено на 22% менше, ніж потрібно. Недофінансованою на 27% у 2014 році буде й медицина Львівщини.

Як розповів 15 січня під час громадського обговорення Держбюджету-2014 голова бюджетної комісії Львівської облради Ярослав Качмарик, у 2,7 раза менше, ніж потрібно, передбачено грошей і на місцеве самоврядування. На 100 млн. грн менше, ніж торік, передбачено у бюджеті й на ремонт доріг.

Депутат зазначив, що у 2013 році Львівщина брала участь не у всіх державних програмах: з 72 програм область була присутня тільки у 20-ти. Для прикладу, у 2013 році Міністерство аграрної політики було розпорядником 7,5 млрд грн, а Львівщина, яка також є аграрною областю, за державними програмами з цієї суми отримали лише 20 мільйонів.

«Обсяг Фонду регіонального розвитку має скласти 3,5 млрд грн. Це величезний ресурс, на який чекають у всіх областях, і хочеться, що до цих областей входила і Львівщина. Минулого року Фонд регіонального розвитку «пішов» на Схід, але ми сподіваємося, що цього року все буде справедливо», – додав Ярослав Качмарик.

Депутат також розповів, що область отримає 32 млн грн на спортивні майданчики. «Якщо поділити цю суму на 596 місцевих бюджети області то припадає по 55 тисяч, а вартість одного спортивного майданчика 30 тисяч. Тобто, одна місцева рада зможе собі дозволити два нових спортивних майданчики», – сказав він.

Водночас, запропонований урядом проект Держбюджету під час громадського обговорення розкритикувала доктор економічних наук, викладач Національного університету «Львівська політехніка» Ольга Мельник. Вона заявила, що закладення у проекті держбюджету зростання ВВП не відповідає жодним економічним реаліям, а сам бюджет – приречений на невиконання.

За її словами, фінансування матеріально-технічних засобів вищих навчальних закладів зменшиться у 8 разів. Також вона наголосила, що в країні фактично немає фінансування грантів для молодих науковців.

Завідувач відділу Інституту регіональних досліджень НАН України Віктор Борщевський назвав пропонований бюджет ірраціональним та зосередженим на централізацію влади. «Очікувати позитивних змін у формуванні місцевих бюджетів не доводиться. Таке враження, що в останні 5-7 років у нас була стабільна ситуація і жодної кризи не було, водночас влада посилює правоохоронні органи», – зазначив він.

Нагадаємо, 18 грудня 2013 року уряд схвалив проект державного бюджету на 2014 рік. А 19 грудня депутати відклали питання розгляду держбюджету на 2014 рік, запланувавши розглянути його 16 січня 2014 року за спеціальною процедурою. Водночас, голова Верховної Ради Володимир Рибак обіцяв, що державний бюджет на 2014 рік буде прийнятий в цілому, за спрощеною процедурою без обговорень.