Запропонований російською стороною проект двостороннього газотранспортного консорціуму з управління українською ГТС не вигідний для України, оскільки суперечить європейським нормам укладання контрактів, вважає незалежний експерт з енергетичних питань Володимир Саприкін.
«По-перше, це не підтверджені поки що дані і в цій інформації багато недоречностей. По-друге, щось відбувається, оскільки за короткий період часу відбулось дві зустрічі пана Бойка з керівником «Газпрому», отже якісь процеси йдуть. На мою думку, те, що озвучено – це невигідно. Насамперед йде відхід від європейського контрактування: як контракту на транзит… Тобто фіксація невідомо якого тарифу і фіксація ціни на газ теж невідомо на який період», - наголосив Саприкін в ефірі «5 каналу».
Відтак, за його словами, консорціум поки що не вигідний Україні.
Експерт додав, що з «Газпромом» важко працювати, кращою була б співпраця у тристоронньому форматі «трикутника Євросоюз-Росія-Україна».
«Оскільки дуже часто замість того, аби грати в шахи, «Газпром» грає в Чапаєва і перемагає в цій грі без правил Україну. Будь-яка пропозиція має розглядатись в комплексі – що саме пропонується, однак, все ж таки це відхід навіть від 2002 року, коли планувалась участь Німеччини… Дійсно, ціна не погана – це в півтора разу нижче, ніж зараз Україна платить «Газпрому». Однак, що ми маємо віддати за це – головне питання», – додав експерт.
Нагадаємо, Україна веде переговори з Росією про створення двостороннього консорціуму з управління українською газотранспортною системою, не сподіваючись більше на Євросоюз. За словами співрозмовника в "Газпромі", Україна вимагає, щоб у договорі був зафіксований принцип, за яким Росія повинна транспортувати не менше 60 млрд кубометрів газу на рік і гарантовано оплатити послуги з транзиту на суму $2,2 млрд. Росія наполягає, що вирішувати, як і чий газ буде прокачуватися, має майбутній консорціум. Ціна газу для України при цьому повинна бути знижена до $280 за тисячу кубометрів.
Торік мова йшла про тристоронній консорціум за участю України, Росії та ЄС.