Федерація профспілок України ініціювала збір підписів за проведення всеукраїнського референдуму щодо підняття мінімальної заробітної платні. Вчора,4 серпня 2014 року,на сайті «Суспільні петиції» була опублікована петиція і оголошено збір підписів на підтримку цієї ініціативи. На момент публікації зібрано близько 200 підписів. Організатори мають намір зібрати 100 тис. підписів і тоді виходити на перемовини з урядом та президентом.
«Встановлення на 2015 рік мінімальної заробітної плати щонайменш на рівні 3093 грн стане першим кроком на шляху наближення України до Європейських стандартів життя», - йдеться у петиції.
Попри те, що в профспілках ініціативу називають «референдумом», вона є радше опитуванням.
«У нас є безліч нормативних документів про референдуми і про те, як їх проводити, але на практиці все це залишається тільки на папері. Шукаючи ефективні шляхи, як дізнатися думку опитування спілчан, ми вирішили провести інтернет-опитування, яке певним чином можна прирівняти до референдуму», - пояснив в.о. голови ФПУ Сергій Кондрюк.
В будь-якому випадку, в профспілках наголошують, що така ініціатива в Україні вперше. І її актуальність зумовлена початком підготовки проекту держбюджету на наступний рік, який, в тому числі, формується і з огляду на мінімальну зарплату.
«За нашими розрахунками, мінімальна заробітна плата мала б перевищувати 4 тис. грн. Але ми розуміємо, що країна зараз перебуває у складній ситуації. Втім, позиція Федерації профспілок України досить чітка: мінімальна заробітна плата повинна забезпечити людині хоча б мінімальну пенсію. Щоб це відбулося, мінімальна зарплата в 2015 році має бути щонайменш на рівні 3093 грн», - стверджує Кондрюк.
Натомість, Зиновій Бермес, голова Асоціації роботодавців Львівської області вважає, що це благі наміри, але абсурдні і неможливі для втілення в існуючій економічній ситуації в країні.
«Можливість влади впирається в можливість бізнесу. А можливості бізнесу впираються в недолугу систему оподаткування. Потрібні економічні умови, щоб роботодавці могли підняти мінімальну зарплату і перестати платити зарплату в конвертах. Потрібні починати з реформи оподаткування », - каже Бермес.