Трішки більше як за місяць стартуватиме перший конкурс проєктних заявок у рамках Програми Interreg NEXT Польща-Україна 2021-2027. Для західних прикордонних громад Програма транскордонного співробітництва відома. Зокрема в межах Львівської області за її підтримки було реалізовано не один проєкт. Власне, зважаючи на хід реалізації, хочу дати кілька порад потенційним учасникам цього змагання, щоб стимулювати їх брати участь й не прогавити шанс на фінансування. Адже гроші для громад ніколи не бувають зайвими, тим більше зараз у час повномасштабного вторгнення, коли державний бюджет здебільшого орієнтований на оборону.
Час. Його завжди замало, коли готуються проєктні заявки. Неодноразово від заявників лунають фрази на кшталт: забракло часу, щоб доопрацювати той чи інший пункт, не вистачило часу реалізувати усе заплановане. У контексті Програми Interreg NEXT Польща-Україна 2021-2027 часу теж може забракнути, тож громадам (та й загалом усім потенційним завникам – громадським організаціям, іншим інституціям) потрібно поспішити. Адже Програма, яка мала розпочатися 2021 року, і так розпочинається лише зараз, тобто із запізненням. А от кінець програми – незмінний, 2027 рік. Звісно, швидше за все, що організатори передбачать певний термін на дозавершення проєктів, утім зважайте на відносно стислі терміни зараз, готуючи заявку, і під час реалізації самого проєкту, коли станете переможцями.
Пріоритети. Ще один важливий пункт, на який рекомендую звернути особливу увагу. Загалом їх буде чотири: здоров'я, довкілля, туризм та співпраця. Але важливо! Конкурси будуть проводитися не за всіма пріоритетами одночасно, а почергово. Тобто у травні стартує конкурс по пріоритетах здоров'я (бюджет 37,36 млн євро) та довкілля (43,75 млн євро). Другий конкурс проєктних заявок заплановано на 2024 рік і стосуватиметься він пріоритетів: туризм (бюджет 35,87 млн євро) та співпраця (бюджет 5,11 млн євро на заходи, спрямовані на підвищення ефективності державного управління). Цьогоріч прийом заявок триватиме до середини літа, тож знову нагадаю про час. Його не так буде й багато.
Те, що цього року пріоритетними є здоров'я та довкілля, нагадує, які теми є у порядку денному Європейського Союзу. Хочу зупинитися на темі довкілля. ЄС провадить масштабну політику European Green Deal – заходи, спрямовані на боротьбу зі змінами клімату, захист довкілля є надзвичайно важливими. У межах цього пріоритету є три підпріоритети: це водоочисні споруди, каналізація, паркова інфраструктура і поширення біорізноманіття. Ця тема може бути виграшною для українських заявників. І це хороша нагода не тільки побудувати каналізаційні споруди, які типово проблемні для Львівщини. А також зайнятися облаштуванням паркових територій, на що зазвичай громади звертають менше уваги, але які є не менш важливим.
Щоцікаво, з'явився новий пріоритет – співпраця. По ньому ще не було оголошено конкурсів, але ці конкурси будуть оголошені наступного року і, власне, це є співпраця з органами влади і громадянським суспільством. І в межах цього пріоритету теж уже можна думати, які подавати проєкти для того, щоб адміністративні послуги стали доступнішими, підвищилася прозорість прийняття рішень органами влади.
Партнерства. Необхідна складова цієї Програми. Адже конкурсна заявка має бути подана спільно – учасниками з України та Польщі й іншого варіанту немає. Тож тут теж час не на вашому боці. Адже ефективне партнерство напрацьовується не за одну хвилину. Тут дуже важливо мати сталі партнерства, тобто найкраще ті, які діють не один рік. Тож, наприклад, якщо ви – голова громади – перегляньте, які угоди про партнерство підписувалися від імені громади. Дуже часто ці угоди були підписані 10-15 років тому. Ви можете або їх ревіталізувати або ж подивитися хто є зацікавлений в реалізації такого самого проєкту з польського боку. Повторюся, партнер має бути з польської сторони, партнер має реалізовувати подібний захід. Не обов'язково такий самий, але подібний. З партнером має бути чітка домовленість щодо обсягу фінансового ресурсу, з партнером має бути чітке розуміння щодо строків реалізації і кінцевого продукту проєкту. Адже усі м'які заходи в рамках проєкту – наприклад, первинна конференція, підсумкова конференція – мають реалізовуватися спільно. До речі, якщо сталого партнерства ваша громада чи інституція поки немає – Програма Польща-Україна проводитиме Дні партнерств, де можна буде знайти потенційних колег. Але часу на знайомство та підготовку буде вкрай мало, тож доведеться активно співдіяти.
І ще раз про час. З початку роботи у Львівській обласній раді ми з комісією міжнародного співробітництва здійснили низку виїздів саме на об'єкти в межах проєктів міжнародної технічної допомоги. Головна мета – подивитися на стан реалізації цих проєктів. Треба зазначити, що в останні роки низка важливих об'єктів були здані, проте у Львівській області ще залишаються незавершені проєкти. Тому критично важливо якомога швидше їх завершити, щоб показати нашу спроможність реалізовувати великі задачі. Та й з розтягуванням в часі, зростають ціни, потрібно корегувати фінансову документацію, а це створює низку додаткових питань до українських партнерів, що точно не йде нам на користь.
І хочу наголосити, що Програма Польща-Україна є однією з найбільших програм в фінансовому вимірі. Також це є стратегічна програма, яка серед іншого демонструватиме рівень нашої євроінтеграції та готовності розпоряджатися великими сумами коштів. Тому реалізація цієї Програми має не лише регіональне значення. По успішності участі в цій Програмі Євросоюз зможе оцінити нашу готовність вступу по такому параметру як регіональна політика. А це один з надзвичайно важливих параметрів нашого приєднання до ЄС. Тому хочу порекомендувати громадам та іншим бенефіціарам брати активну участь, налагоджувати партнерства, готувати якісні проєкти. А після перемоги у конкурсі, максимально швидко реалізовувати проєкти. Такий підхід дозволить просити про збільшення загального бюджету Програми в наступний період.