Програма Східного партнерства потребує повного оновлення

13:40, 10 лютого 2021

Днями брав участь у Zoom-конференції ініційованій фракцією Європарламенту «Renew Europe» з тим, аби обговорити майбутнє політики Східного партнерства як такої. Партії «Громадянська позиція», «Європейська партія» та «Голос» представляли українську сторону в діалозі.

Незаперечно, Східне партнерство для України є дуже важливим проектом в контексті зовнішньої політики та зовнішньоекономічних відносин. Проте, гадаю настав час повного оновлення програми. Зверну вашу вагу на те, що нинішній формат СП не передбачає подальшої перспективи членства. Для нашої сторони це стало би ефективним каталізатором впровадження реформ. Звичайно, ми розуміємо, що перед Україною ще багато домашніх завдань в контексті Угоди про асоціацію, проте додаткова мотивація з боку ЄС для нас дуже важлива зараз.

Хочу наголосити, що програма Східного партнерства об’єднала шість країн пострадянського простору (Україну, Молдову, Грузію, Азербайджан, Вірменію та Білорусь) радше за географічним принципом. У нас різний стан готовності та твердості намірів щодо інтегрування. Гадаю, цілком доцільним є більш індивідуальний підхід в контексті нашої співпраці. Я вже говорив про абгрейд програми і тут треба врахувати окремий формат посиленої співпраці.

Щодо економічних відносин. Підтримую ініціативу Європарламенту щодо створення «спільного економічного простору» між ЄС і країнами Східного партнерства в рамках процесу інтеграції в блок. Зокрема, єврозаконодавці висловили підтримку поступовому входженню країн Східного партнерства в енергетичний союз ЄС, транспортне співтовариство і єдиний цифровий ринок. Також, пропонувалось створити режим без роумінгу як між країнами ЄС і Східного партнерства, так і всередині Східного партнерства. Створення спільного економічного простору з країнами СП означає доступ до внутрішнього ринку ЄС. Тут ми можемо говорити про вільне переміщення товарів, послуг, робочої сили та капіталу, а це – повноцінний і серйозний крок до повного членства в ЄС.

Вже завтра, 11 лютого, у Брюселі відбудеться засідання Ради асоціації Україна – ЄС. І, власне, питання поглибленої угоди про вільну торгівлю та європейську перспективу України в рамках політики Східного партнерства мало би стояти на порядку денному чи не першим. Ще один аргумент на користь: про підтримку європейської перспективи для України недавно заявив партійний наступник Меркель Армін Лашет. Звичайно, не все так просто і не факт, що європейський партнер проявлятиме надлояльність. Але під лежачий камінь вода не тече.