Проклікали 10 років

Перший великий ювілей ZAXID.NET

08:00, 4 травня 2017

4 травня 2017 року ZAXID.NET відзначає свій 10-річний ювілей. Протягом цих десяти років над сайтом на постійній основі працювали понад 50 журналістів та редакторів, які працювали у трьох різних ньюзрумах під керівництвом чотирьох головних редакторів.

З нагоди ювілею журналістка нинішнього складу редакції Ольга Перехрест підготувала нетиповий для онлайн-видання текст — те, що можна було б назвати «колонкою головних редакторів». Чотири історії медіавипробувань, планів, здобутків, поразок та досягнень в одному святковому тексті.

***

Ігор Балинський. Заснував та очолював ZAXID.NET у 2007-2009 рр.

На той час ринок онлайн-медій у Львові складався з кількох сайтів, які працювали вже декілька років: «Львівський портал», «Вголос», ZIK. Вони були до певної міри схожими. Це були медіа, які намагались працювати зі Львова на загальноукраїнському рівні і працювали скоріше як інформаційні агенції.

З’явилась ідея створення «інтернет-газети» — видання про Львів як про «центр всесвіту». Нам було цікаво спробувати зрозуміти, яким бачать наше місто з різних аспектів: з внутрішнього, загальноукраїнського, прикордонного.

Ми запустили сайт на день міста — 4 травня 2007 року.

Коментарі до першої публікації, яка сповістила про початок роботи сайту (клікніть для збільшення)

Візитівкою ZAXID.NET була дискусія топових авторів про своє бачення міста. Одним з найуспішніших проектів на той момент були щотижневі публікації, де відомі автори висловлюються про Львів на певну тематику. Проект тривав трохи більше, ніж півтора роки. Ці тексти згодом увійшли до книжки «Leopolis Multiplex».

Свої історії про Львів написали ледь не всі: від Юрія Андруховича до Леоніда Кучми

Вважаю, що книжка Leopolis Multiplex стала одним з найяскравіших тогочасних видань завдяки спробі показати феномен Львова з усіма його перевагами і вадами через призму різноманітних авторів: від політиків, як Леонід Кучма і Леонід Кравчук, до українських інтелектуалів (Микола Рябчук, Юрій Андрухович, Тарас Прохасько) і закінчуючи відомим польським поетом Адамом Загаєвським, який має львівське коріння. Завдяки сприянню історика Ярослава Грицака він написав нам текст про Львів, хоча до того 20 років мовчав на цю тему через особисті родинні і персональні травми, пов’язані з виселенням поляків зі Львова.

Поступово цей формат текстів перетворив ZAXID.NET на дискусійний майданчик не лише Львова. Мені здається, нам вдалось змінити уявлення аудиторії про формат інтернет-видання. Тексти займали в трафіку сайту 30-40% аудиторії — це дуже багато. Напевно, це один з найбільший успіхів того моменту. Гадаю, нам вдалось ввести Львів у загальноукраїнський контекст.

Був момент, коли Микола Рябчук, беззаперечний авторитет для нас, аналізуючи медійний простір України, помістив ZAXID.NET, поруч з «Українською правдою» та «Критикою», до переліку найкращих майданчиків країни. Це було десь у 2009-2010 році.

Коли в офісі ZAXID.NET з’явився власний конференц-зал, ми хотіли вийти у більш публічну площину і почали організовувати публічні дискусії. Один з найяскравіших таких «семінарів» — це була дискусія за участі Оксани Забужко і Петра Вайля, який тоді очолював «Радіо Свободу» і був автором циклу есеїв про європейські міста. Ми дискутували про те, що робить Львів містом в європейському сенсі. Коли Вайля запитали, чи є персона, довкола якої він міг би написати есей про Львів, він сказав, що в світі місто може репрезентуватись через персону чи культурне явище, які можуть бути зрозумілими у широкому світовому контексті. І, на жаль, за його словами, Львів можна описати тільки через Соломію Крушельницьку. Це був повчальний семінар: завдяки Вайлю ми побачили, як місто стає культурним феноменом в європейському контексті.

* * *

Світлана Жаб’юк. Очолювала ZAXID.NET у 2009-2011 рр.

Важко було, коли пішов Ігор Балинський. Інтелектуальне середовище було дуже позитивно налаштоване до нього, і коли він пішов, всі думали, що ZAXID.NET’у прийде кінець. Довелось багато працювати, щоб втримати рівень сайту. Це був переломний період: тоді нас офіційно «поглинула» ТРК «Люкс».

Люди, які працюють в медіа, власниками яких є політики, більше орієнтовані на атмосферу в колективі. Хоча зараз я вважаю, що люди, які працюють в таких медіа, мають поділяти позицію своїх власників. Певно, так буде чесніше.

Коли ZAXID.NET тільки увійшов до великої структури, він спершу не був інтегрованим у неї. І ми цим доволі пишались. Тоді наш сайт вже мав гарну відвідуваність, а сайт каналу «24» тільки починав нарощувати оберти. Була певна внутрішня конкуренція.

Як виглядала головна сторінка сайту в різні роки

Ми пробували тісніше співпрацювати з аудиторією: просили повідомляти, де сталась ДТП чи де не можна проїхати. Але багато речей тоді ще не були сприйняті самими читачами. Зараз люди значно активніші, тільки встигай перевіряти.

Багато речей, яких ще не було у львівських медіа, ми впроваджували першими. Наприклад, щоденники та редакційні блоги. Суб’єктивна журналістика тоді набирала обертів. Що дивно, вона могла принести кращу відвідуваність чи дискутивність, ніж відпрацьований, продуманий, структурований редакційний матеріал.

Був випадок з Юрієм Михальчишиним. Ми тоді написали, що його батько не є громадянином України. Тоді Михальчишин прийшов, і з ним прийшло ще десь 20 осіб (зараз їх би назвали «тітушками», але він сказав, що це його «помічники»). Вони всі були в чорному, з короткими стрижками. Була двогодинна, не дуже приємна, розмова, де Юрій Михальчишин доводив, що ми не праві. Такий був час, що люди більше розмахували кулаками, ніж ходили в суди.

* * *

Тетяна Солнцева. Керувала ZAXID.NET у 2011-2013 рр.

Онлайн – це щоденний біг і постійний дедлайн. Часто не вистачало рук і ніг, вміння бувати у різних місцях одночасно.

Ми постійно експериментували. Окрім традиційних новин та аналітики, випускали новини і у радійному форматі, активно використовували контент від телевізійників з «Головних новин Львова», запровадили онлайнові чат-конференції, знімали стріми, готували розважальні та тематичні спецпроекти.

Пріоритетами були якість, лідерство в інформаційному просторі Львова і щоденне дотримання цінностей редакції — достовірності, оперативності та мудрості. Та відчувалося нестабільне сприйняття читачами нового дизайну сайту, потреба у добрій аналітиці та водночас у якісній новинній картині дня. Важливим був і компроміс між загальноукраїнським контекстом та якістю новинної стрічки.

Щорічно сайт мав рости на 25% у кількісному співвідношенні, активно розвиваючись якісно. На часі були і нові формати, спецпроекти та мультимедійність.

2013-й рік: редакція працювала на проспекті Чорновола

Перед журналістами і редакторами новинної стрічки стояли непрості виклики, зокрема у період виборів та під час Євро-2012. Щоденно вчилися бути командою. Також впроваджували в редакції принципи системи управління проектами, аналізували трафік, шукали шляхи утримання аудиторії, постійно відслідковували чим цікавиться наш читач, яку інформацію шукає у інтернеті. І головне, це було не тільки питанням топ-менеджменту, а і кожного працівника.

Так як наші журналісти вміли працювати з сесійних засідань різних рівнів, здається, не вдавалося жодному зі ЗМІ.

Нам вдалося наростити львівську аудиторію та втримати загальноукраїнську, навчитися працювати ще оперативніше. Ми тримали руку на пульсі загальнополітичних та історичних контекстів. Довкола видання сформувалась добра база експертів, коментаторів, особистих контактів, які щораз ставали у нагоді. А головне - ми розуміли і любили наших читачів.

* * *

Олег Онисько. Головний редактор з 2013 р.

ZAXID.NET мені подобався і до того, як я сюди прийшов. Та очевидно, що коли ти приходиш, то мимоволі починаєш змінювати видання під себе. Думаю, кожен наступний редактор матиме свої погляди, як далі розвивати сайт.

Було важливо стати № 1 у Львові. Ми досягнули цієї мети приблизно у жовтні-листопаді 2015 року. З того часу можемо сміливо стверджувати, що за львівською аудиторією ми залишаємось найпопулярнішим ресурсом для львів’ян. Зараз щодня нас читає в середньому 30-35 тис. львів`ян.

Я вважаю закладену Балинським «львовоцентричність» природною для ZAXID.NET. І вважав би її бажаною для інших львівських ЗМІ. Як колись казав Олександр Ткаченко, голова Верховної Ради: «Я не перша, але й не друга людина в цій державі» — так само і Львів: не перше, але й не друге місто в цій державі. Львів точно не є провінцією — це метрополійне місто, яке заслуговує на те, щоб мати свій голос і своє бачення процесів, що відбуваються в країні.

Зараз ZAXID.NET є, певно, найцитованішим львівським медіа, на яке посилаються інші ЗМІ. Це важливий показник довіри як з боку колег-журналістів, так і, сподіваюсь, читачів. Ми би хотіли виправдовувати і далі цю довіру.

З 2014 року ньюзрум редакції розташований на площі Галицькій, 15

Мені здається, один з найважливіших наших проектів був під час місцевих виборів 2015 року. Ми фактично взяли на себе функції ЦВК і зібрали інформацію про всіх кандидатів у місцеві ради, щоб люди могли про них дізнатись до того, як прийдуть на виборчі дільниці. Як це не смішно у ХХІ столітті, але якщо про народних депутатів мoжна щось дізнатись з сайту ЦВК, то про місцевих кандидатів — тільки з листівок на окрузі або зі списку на дільниці уже в день виборів. І ми дали ці прізвища людей, які балотуються, та їхню партійну приналежність. Доти в Україні такого не було — ми були перші.

Звичайно, змінились стосунки із читачами. Завдяки соцмережам читач отримав можливість реагувати на матеріали відразу. Всі комплекси львів’ян та їхні забобони тепер як на долоні як в журналістів, так і читачів. Епоха соцмереж зрівняла експертів та некваліфікованих людей. Тепер кожен може висловити своє незадоволення щодо матеріалу, який довго і професійно готувався.

Трапляється, що і ми помиляємось, хоч намагаємось цього не робити. І вибачаємось, якщо це стається.

ZAXID.NET — це комерційне видання зі сфери загального інтересу. Для того, щоб існувати на ринку, воно повинне заробляти гроші. В цьому контексті важливими є кількість аудиторії, час, проведений на сайті тощо. Бо ми отримуємо гроші з реклами. ZAXID.NET вже давно є прибутковим виданням, а це ключова умова існування медіа в Україні. Я більш ніж впевнений, що ZAXID.NET має можливість відсвяткувати і 20-річний, і 30-річний ювілей, якщо ситуація на медіаринку радикально не погіршиться.

В мене немає конкретної мрії, яким би мав бути ZAXID.NET. Хотілось би, щоб мені самому подобалось його читати і щоб не було соромно за те, що ми робимо.

В такому складі журналісти ZAXID.NET зустрічали 2016 рік

Медіа — це безперервний процес. Звичайно, хотілось би, щоб наші тексти були ще більш якісними і професійними. Та це як шлях до досконалості, її ніколи не можна досягнути повністю. Але треба хотіти.

Ми — ЗМІ, а не юридичний чи академічний вісник. Це як поп-музика. Тому ZAXID.NET не може бути нішевим чи альтернативним. Це має бути попса, але якісна. І якщо ти хочеш працювати на попсовому ринку, то маєш дотримуватись високих стандартів і завжди бути на крок попереду.