Польська прокуратура закрила справу проти львів’янина за наліпку з тризубом на авто

13:32, 13 червня 2019

Прокуратура Перемишля закрила справу про наліпку із державним гербом України – тризубом у червоно-чорних кольорах на автомобілі наукового працівника НУ Львівська політехніка Івана Кульчицького.

Польський націоналістичний портал Kresy.pl 11 червня повідомив, що приводом для закриття прокуратурою справи було «незнання українців про те, що символ є бандерівським».

Як інформував ZAXID.NET, 17 листопада 2018 року координатор Національного контактного пункту «Інформаційні та комунікаційні технології» при Національному університеті «Львівська політехніка» Іван Кульчицький разом зі своїм сином Олесем їхали з України у Польщу.

Авто – білий Nissan Juke належало синові науковця, він же перебував за кермом. На алеї Солідарності у Перемишлі місцевий мешканець «пан Томаш» обігнав Nissan Кульчицьких та примусив їх зупинитись на узбіччі. Далі поляк викликав поліцію. Як повідомив Томаш поліції, приводом для такого «громадянського затримання» стала наклейка на кришці багажника автомобіля українців із зображенням червоного тризуба на чорному тлі. Поруч з цією наклейкою було зображення лева – символу Львова, та герб Львова.

Пан Томаш, який зупинив авто львів'ян і викликав поліцію (фото Івана Кульчицького)

Поліція на місці зареєстрували заяву Томаша про підозру на скоєння злочину за частиною 1 статті 256 кримінального кодексу Польщі (публічне пропагування фашистського або тоталітарного режиму чи закликає до ненависті на підставі національних, етнічних, расових відмінностей). У відділку поліції Івана Кульчицького допитали як свідка. Врешті, наліпку з автомобіля він таки зняв.

Портал Kresy.pl повідомляє, що прокуратура ще 23 травня вирішила закрити справу проти Олеся Кульчицького. Підставою для цього стало те, що слідчі не знайшли ознак забороненого діяння. У документі, яке є в розпорядженні редакції kresy.pl йдеться про те, що поліція отримала експертні висновки двох слідчих Інституту національної пам’яті Польщі із Варшави і Ряшева. У цих висновках польські експерти визнали, що наліпка на кузові автомобіля із зображенням малого державного герба України у червоно-чорних барвах є «пропагуванням злочинної ідеології ОУН-УПА і глорифікацією ненависті на тлі національних, етнічних, расових та релігійних відмінностей».

Kresy.pl на підставі документу про закриття справи також стверджують, що на допиті Іван Кульчицький пояснив – його невістка провадить підприємницьку діяльність і у зв’язку з цим «кілька років тому зовнішня фірма наклеїла на їх автомобіль рекламу і серію наклейок, які ідентифікують Львів і Україну». Він також додав, що раніше багато разів перетинав кордон України і Польщі із цими наклейками і ніколи не виникало жодних проблем. Іван Кульчицький також заявив, що не знав про те, що наклейка пропагує будь-яку ненависть, а його син не цікавиться «організаціями УПА» і не належить до будь-якої організації, яка «стосується бандеризму».

Крім того, Кульчицький і його син «переглянули публікації в інтернеті і в польському законодавстві» та дійшли висновку, що ніде немає конкретного прикладу заборонених символів. Він також наголосив, що разом зі своїм сином мають «дуже хороші контакти з організаціями в Польщі», і їм залежить на розв'язанні справи у такий спосіб, який би слугував кращому порозумінню між Польщею та Україною.

У коментарі ZAXID.NET Іван Кульчицький прокоментував закриття справи,

«Мабуть, прокуратурі треба було підвести обґрунтування, тому що подальші звинувачення тягнули за собою певні скандали, залучення наших дипломатів. Там уже був раніше лист запит від Генерального консула України в Любліні про обставини нападу на українців», - зазначив науковець.

Він додав, що відкритим залишається питання «громадянського затримання», яке вчинив Томаш.

«Тут цікаве ще одне, дорожня поліція занотувала те, що поляк створив перешкоду на дорозі і тепер є питання, якщо ми не злочинці, то чи буде прокуратура і поліція висувати звинувачення поляку за створення аварійної ситуації на дорозі і неправомірне затримання українців», - додав Іван Кульчицький.