Нещодавно, 14 лютого, на зустрічі міністрів фінансів Великої Сімки, оприлюднена заява, в якій застерегли проти протекціонізму з метою підтримки національних економік, твердячи, що такі заходи лише підірвуть глобальний добробут. 28 лютого голова правління банку ВТБ, президент фінансово-банківської ради СНД Андрій Костін, заявив, що протекціонізм держав-учасників Співдружності Незалежних Держав щодо національних виробників є однією із загроз існуванню організації.
Що ж це таке за зло протекціонізм, якого так не люблять ні в Америці, ні в Європі, ні в Азії. Протекціонізм - це економічна доктрина й політика, спрямовані на стимулювання національної економіки та захист її від іноземної конкуренції. Представники ліберальної економічної думки розповідають жахіття до яких може призвести протекціонізм - це і падіння якості продукції, зменшення рівня її конкурентоспроможності, і взагалі ‑ це не справедливо підтримувати свого, а рівність, привабливий імідж? О це так економічна потвора, подумають люди, справжнісінький витвір закомплексованої уяви, яка боїться конкуренції і змагання. Як Ви вважаєте, яка держава найбільше зловживає протекціонізмом. Напевно якась «бананова республіка» - ні, ага, тоді - країни «віссі зла» - Іран, КНДР, Куба, Венесуела, ще раз ні, та хто ж тоді?
Знайомтесь, протекціоніст №1 у світі США. Всі ми знаємо про Світову Організацію Торгівлі, яка створена, мовляв, для того, щоб для всіх, умови торгівлі були рівними, щоб допомогти економічно слаборозвинутим країнам потрапляти на ринки держав-лідерів. Таким чином, альтруїзм, гуманізм та лібералізм керує світовою економікою. Ніяких перешкод і бар'єрів слабшим.
«Чорним днем світової торгівлі» - назвали експерти провал перемовин в Потсдамі держав-учасниць СОТ 2007 року. Конфліктна ситуація сталась через те, що Індія й Бразилія відмовились відкрити внутрішні ринки для США й ЄС. Причина відмови проста - за відкриття внутрішніх ринків ці дві країни просили в ЄС - відміни тарифів на сільськогосподарську продукцію, США - скасувати американську дотацію фермерам. Адже не можливо конкурувати із демпінговими цінами в США та ЄС. СОТ давно вже перетворилась на лобіста протекціоніських заходів США. Формула взаємостосунків проста: ти відкриваєш нам внутрішні ринки, ми тебе грабуємо, і розповідаємо тобі баєчки про конкуренцію, лібералізм і демократію.
Антикризовий план президента США Обами є по своїй суті протекціоніським. Поясню коротко його зміст «"Buy American!" - ""Купуй американське" Як то кажуть свій до свого по своє. Але це нормально, коли нація захищає свого товаровиробника за допомогою митних тарифів та бар'єрів, дотацій і державних замовлень. Тільки тут є один закон, я б його назвав парадоксом економічного націоналізму. Розвинуті країни дотримуються протекціонізму всередині, борючись з ним назовні. Тому, вони підтримують національного виробника, розповідаючи нам...наївним, казочки про рівність і братерство.
Якби вчинили ліберали, з львівською промисловістю, вони б з серйозним виглядом сказали: «Конкуренція і тільки конкуренція все вирішить. Держава не повинна втручатись і допомагати будь-кому. Загинуть підприємства, ну то загинуть, виживуть - теж добре. Від конкуренції з іноземними компаніями підвищиться їхня якість». Протекціоністи вчини ли б по іншому: «Конкуренція конкуренцією, а працювати нам і нашим дітям. Куди влаштуємось в ресторани обслугою чи закордон на заробітки». І почалося б сприяння ЛАЗу, Іскрі й тим, що ще залишились.
Допоки слухатимемо поради, і турбуватимемося, якби не зашкодити іноземному товаровиробнику, наш взагалі зникне. А може така ситуація комусь потрібна й вигідна?
До нових зустрічей! Слава Україні!