Протести, пенальті, перемога

Перший день ЧС-2014 у Бразилії запам'ятається розігнаними протестами, неоднозначним пенальті і перемогою господарів

08:08, 13 червня 2014

Довгоочікуваний чемпіонат світу з футболу у Бразилії стартував у Сан-Паулу. Шум гранат та смак сльозогінного газу на акціях протесту, натхенний спів 60-тисячного стадіону під час виконання гімну Бразилії, вигуки у стані ейфорії та розчарування по обидва боки земної кулі поєдналися в одну непросту мелодію, яка, ймовірно, стане лейтмотивом цьогорічного мундіалю.

У близькому передчутті футбольного свята Бразилія була змушена вкотре пережити змішані відчуття: з одного боку цього вечора стартувала подія, до якої країна йшла кілька років і вклала в неї немало ресурсів, з іншого - поліція вкотре розігнала численну акцію протестувальників, застосовуючи сльозогінний газ, шумові гранати та гумові кулі.

Демонстранти, які вже понад рік не дають спокою владі Бразилії акціями протесту, намагалися перекрити дорогу, яка вела до стадіону у Сан-Паулу. Аби розігнати мітингувальників, місцева поліція застосувала спеціальні засоби і силу, в результаті чого постраждала американська журналістка, а одну особу заарештували.

Церемонія відкриття. Фото: usatoday.com.

На самій арені «Корінтіанс», де відбувалося відкриття чемпіонату, вболівальники поводилися спокійно і з нетерпінням чекали початку першого матчу. Хоча свого президента, Ділму Русефф, яка була присутня на церемонії відкриття, зустріли образливими вигуками і свистом. Бразильці дорікають своєму лідеру надмірними витратами на проведення ЧС-2014, а також високим рівнем корупції і низькими соціальними стандартами.

Церемонія відкриття минула під запальні мотиви тріо Дженніфер Лопес, Пітбуля і бразильської співачки Клаудії Лейте, які виконали разом гімн мунідалю «We Are One».

Одним із найбільш емоційних моментів вечора стало виконання гімну Бразилії, коли гравці збірної разом із 60-тисячним натовпом вболівальників заспівали національний славень а капела.

Перемога і неоднозначне пенальті

Справжнім футбольним святом для багатомільйонної глядацької аудиторії стала не церемонія, а матч-відкриття. Збірні Бразилії і Хорватії, які до кінця поєдинку запекло боролися за перемогу, подарували вболівальникам насичений моментами та емоціями матч. Справжні бразильські пристрасті вирували аж до кінця зустрічі і продовжилися після того в інтернет-просторі, адже не усі глядачі підтримали рішення японського арбітра Юіті Нісімура присудити пенальті у ворота хорватів.

Минала 70 хвилина матчу. Табло висвітлювало 1:1. Авторами обох голів були бразильці: на 11 хвилині у власних воротах розписався Марсело, а вже за кілька хвилин зірковий Неймар зрівняв рахунок, пробивши у ворота суперників.

Інцидент, який став причиною призначення пенальті, стався у штрафному бразильців, де хорватський захисник Деян Ловрен притримав за плече бразильського нападника Фреда. Арбітр зарахував це як грубе порушення і призначив пенальті. Неймар блискуче впорався із шансом повести у рахунку, таким чином лише на 71 хвилині матчу господарі отримали перевагу.

Загалом бразильці більше володіли м'ячем і задавали ритм, однак хорвати не поступалися за кількістю гольових моментів і неодноразово перевіряли господарів поля на міцність нервів. Проте фінальну крапку у поєдинку поставили таки господарі - під час контратаки хорватів на 91 хвилині матчу бразильці перехопили м'яч і майже з місця пробив Оскар - 3:1.

Після матчу головний наставник хорватської збірної Ніко Ковач досить гостро висловився про суддівство і призначений пенальті, назвавши таке рішення ганьбою. Ковач похвалив своїх підлеглих за гру і додав, що саме так варто відстоювати імідж власної країни.

Насичений неоднозначними емоціями старт ЧС-2014 у Бразилії обіцяє футбольним вболівальникам усієї планети цілий місяць багатосерійного шоу за участю кращих гравців світу. Тут, як у кращих традиціях латиноамериканського кінематографу, буде багато драм і сліз, радощів та ейфорії, тут красуватимуться фаворити і несподівано вирвуться вперед темні конячки.

Бразильський мундіаль протягом місяця обіцяє тримати у напрузі весь інформаційний простір планети і, сподіваємося, завершиться не менш емоційним та видовищним фіналом 13 липня на стадіоні «Маракана» у Ріо-де-Жанейро.

Уже завтра на полях Бразилії зустрінуться наступні учасники турніру. Українські вболівальники зможуть переглянути о 19.00 матч між збірними Мексики та Камеруну, а о 22.00 - між командами Іспанії та Нідерландів.