7 листопада набув чинності Закон про національну поліцію, згідно з яким у всій країні де-юре припинить існування міліція і почнуть функціонувати органи поліції. Однак де-факто процес переходу від міліції до поліції за прогнозами міністра МВС Арсена Авакова триватиме приблизно півроку. Що зміниться окрім назви та форми з’ясовував журналіст ZAXID.NET.
За словами Авакова, першим регіоном, у якому повністю реформують структуру правоохоронних органів – від патрульної служби до діяльності дільничних інспекторів (шерифів) – буде Бориспільський район Київської області.
Переатестація працівників МВС. Усі працівники органів міліції для того, щоб стати поліцейськими пройдуть конкурсний відбір – тестування і співбесіду. А за згодою кандидатів у поліцію – ще й тестування на поліграфі. Тільки після переатестації поліцейські отримають нову форму, нові посадові обов’язки та зарплати. Нових працівників набиратимуть тільки за результатами конкурсу.
Зменшення кількості правоохоронців. Ще на початку лютого минулого року в Україні було приблизно 197 тис. працівників МВС. Після розформування кількох спецпідрозділів та звільнення тих, хто зрадив державні інтереси їх кількість скоротилася до 178 тис., а до кінця 2015 року в міністерстві планують зменшити кількість правоохоронців до 150 тис.
Звання поліції. Після реформування скоротиться та зміниться декілька звань, які були в поліції. Зокрема, звання старшини, прапорщика та старшого прапорщика міліції а реформованій структурі замінить старший сержант поліції. Замість молодшого сержанта міліції буде капрал поліції. Офіцерські звання найвищого рангу міліції – генерал-майор, генерал-лейтенант та генерал-полковник міліції будуть змінені на звання генерала поліції третього, другого та першого рангу відповідно.
Нова форма. Кабмін уже затвердив нову форму, для шерифів поліції (дільничних інспекторів). Вона, як і у теперішніх працівників міліції, буде темно-синьою, але матиме більш темний відтінок. На фуражці, як і в патрульних, буде зірка.
Кожен працівник поліції, крім тих, які перебувають на спеціальному завданні і в цивільному одязі, матиме свій персональний жетон із номером.
Оскільки перехід від міліції до поліції не відбуватиметься одномоментно, то новий однострій, за словами Авакова, як і нові посадові обов'язки та оклади, отримуватимуть тільки реформовані підрозділи нової поліції. Єдиний стиль форми буде витриманий у всіх підрозділах: спецназу, експертів-криміналістів, працівників карного розшуку.
Зарплата працівників поліції. У Законі «Про національну поліцію» йдеться про те, що розмір зарплати визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. А порядок виплати грошового забезпечення визначає міністр внутрішніх справ України. Як раніше заявляв Аваков, працівники поліції отримуватимуть «нові» посадові оклади. Однак їх розмір він не уточнив.
За словами начальника штабу ГУМВС України у Львівській області Юрія Гладуна, попередньо анонсована зарплата працівників поліції буде 6 – 8 тис. грн.
Нова структура поліції. У міністерстві планують повністю ліквідувати міські управління міліції, а систему районних відділів поліції організувати за кущовим принципом.
"Кущова" структура органів поліції (клікніть для збільшення)
«Кущі» об’єднуватимуть кілька районних управлінь та підпорядковуватимуться Головному управлінню національної поліції області. Така схема вперше в Україні була апробована у Самбірському районі Львівської області і показала добрі результати.
У Законі «Про Національну поліцію» йдеться про те, що у складі поліції функціонуватиме кримінальна поліція, патрульна поліція, органи досудового розслідування, поліція охорони, спеціальна поліція, поліція особливого призначення. Окрім того, йдеться про те, що у системі поліції можуть утворюватися науково-дослідні установи та установи забезпечення.
За словами заступника міністра внутрішніх справ з питань євроінтеграції Тіграна Авакяна, у листопаді МВС стане повністю цивільним органом, який буде відповідати за формування єдиної правоохоронної політики. До його складу увійдуть Національна поліція, міграційна, прикордонна служби, та служба з надзвичайних ситуацій, а також Нацгвардія.
Спеціальні засоби. Працівникам поліції розширять перелік спецзасобів. Окрім раніше дозволених міліціонерам гумових кийків, кайданків, світлозвукових пристроїв, сльозоточивого газу, засобів примусової зупинки транспорту і відкриття приміщень, поліцейським дозволять використовувати низку сучасніших засобів впливу. Зокрема, електрошокові пристрої контактної та контактно-дистанційної дії, спеціальні маркувальні та фарбувальні засоби, службові собаки та службові коні,засоби акустичного та мікрохвильового впливу, пристрої для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії.
Порядок використання вогнепальної зброї залишиться таким же як для міліції. Зброю буде дозволено використовувати як крайній захід у випадках, коли є загроза життю і здоров’ю працівників поліції, їх членів родини або є загроза безпеці громадян.
Створення єдиного спецпідрозділу поліції. Раніше у структурі МВС була низка спецпідрозділів: підрозділ швидкого реагування «Беркут», відділ швидкого реагування і спецоперацій «Сокіл», спеціальний батальйон судової міліції «Грифон», спецпідрозділ охорони «Титан», спецпідрозділ «Скорпіон», загін спецпризначення та боротьби з тероризмом «Омега», спецпідрозділи внутрішніх військ МВС – «Барс», «Ягуар», «Гепард», «Тигр». Усі спецпідрозділи, за словами прем’єр-міністра Арсенія Яценюка, «зі звірячими назвами» будуть повністю ліквідовані.
Натомість буде створено один спецпідрозділ – Корпус оперативно-раптової дії (КОРД), набір співробітників до якого стартував 28 жовтня. Орієнтовна чисельність елітного поліцейського спецпідрозділу швидкого реагування МВС України становитиме 5 тис осіб. До КОРДу входитимуть найкращі представники батальйонів особливого призначення і спецпідрозділів МВС. Так новим поліцейським у спецпідрозділі КОРД тепер заборонено: бити кийками по голові, шиї, ключицях; застосовувати водомети при температурі нижче +10 градусів; застосовувати кайданки більш, ніж 2 години.
Загін кіберполіції замість сектора боротьби з кіберзлочинністю. За словами Авакова, його буде сформовано до 5 листопада, за два дні до набуття чинності Закону «Про національну поліцію».
До кіберполіції наберуть 400 працівників, серед яких – 187 інспекторів і 39 спеціальних агентів інформаційних технологій. Згідно з оголошенням на сайті МВС, старші інспектори та інспектори кіберполіції отримуватимуть зарплатню від 6000 гривень, спецагенти інформаційних технологій – від 25000 до 30000 грн.
Нова структура експертної служби, яка почне працювати вже з 7 листопада, у день набрання чинності Закону «Про Національну поліцію». Реформуватимуть цю службу насамперед для того, щоб зробити цю структуру незалежною від слідчого.
Нова експертна служба підпорядковуватиметься лише Міністерству внутрішніх справ. Територіальні органи експертної служби взаємодіятимуть із слідчим управлінням національної поліції на паритетних умовах.