Прозорі таємниці

Про що розповідає музей скла у Львові

16:37, 6 жовтня 2018

На площі Ринок у Львові у підвалі палацу Бандінеллі діє унікальний музей скла. Тут зібрані давні експонати I-II ст. нашої ери та приклади виробів зі скла часів Київської Русі. У музеї розповідають про історію та технології виготовлення скляних виробів, а також показують вироби сучасних майстрів.

У рамках проекту «Пішли в музей!» ZAXID.NET відвідав львівський музей скла та розповідає про найцікавіші експонати музею.

Спочатку історія

Фахівцям важко точно встановити як саме виникло скло, однак за однією з версій це трапилось випадково. Пліній Старший писав, що колись купці зупинились на піщаному березі на нічліг та готували вечерю. Вони не знайшли каменів, щоб скласти піч для приготування їжі, тому принесли з корабля шматки спресованої соди. При високій температурі пісок змішався з содою і з печі почала витікати рідина. Вона застигла і так утворилось скло.

У одному з залів музею на великому стенді зображені частини, з яких складається скло. Це, зокрема, кварцовий пісок, сода та вапно.

Стенди з інформацією про технології виробництва скляних виробів

Музей скла розташований у підвалі будівлі на площі Ринок, 2 і поділяється на кілька частин. У першому залі відвідувачам розповідають про температуру варіння скла, про його склад та чому воно буває кольоровим. До прикладу, якщо майстер хоче, щоб вибір набув зеленого кольору, то він додає оксид заліза, при додаванні марганцю скло стає фіолетового кольору, при доданні срібла – жовтого.

На спеціальних екранах демонструють відео того, як майстри виробляють свої вироби за різними технологіями. На одному з них показано як виготовляли перші «непродувні» вироби. Це були тарілки та елементи жіночих прикрас, які виготовляли у Єгипті ще до нашої ери.

Першим великим технологічним проривом у скляному виробництві вважають технологію видування скла, що виникла у I ст. Розплавлене скло захоплювали на кінці трубки, у яку гутник дув, щоб надати виробу бажану форму. Відтоді інструменти та технологія виготовлення видувних виробів практично не змінилась.

Відвідувачі розглядають давні експонати у вітринах музею

Від давнини до сучасності

Як виглядають перші скляні вироби датовані I-II століттям нашої ери, вироби часів Київської Русі та сучасні експонати можна побачити у наступних кількох залах музею.

Знайдений посуд на території римських колоній на півдні сучасної України вважається найціннішим у музеї, адже його виготовили ще у I-II ст. нашої ери. Такий посуд є надзвичайно тонким, вага однієї посудини не перевищує 100 грамів. Поруч також експонують скляну біжутерію того часу.

Ліворуч на фото показано скляну біжутерію, а праворуч посуд датований I-II ст. нашої ери

Увагу також привертає смальта – непрозоре скло, яке використовували для виготовлення мозаїки. Скло для смальти виливали пластами, а потім розбивали молотками на маленькі частини, які шліфували та кріпили до цементної основи. Представлені скляні кубики часів Київської Русі датують XI ст.

Скло, яке використовували для виготовлення мозаїки

Біжутерія часів Галицько-Волинського князівства та ритуальні бальзамарії XIII ст., які схожі на сучасні декоративні вази. Бальзамарії ставили довкола небіжчиків, у них наливали пахощі, щоб усунути неприємний запах.

На експозиції серед давніх експонатів представлені вироби гут Галичини, продукція Королівської гути княгині Ізабелли Любомирської, а також вироби львівських склозаводів XX ст. До слова, гутами називали майстерні, де була піч для варіння скла.

Поруч із давніми експонатами у інших залах на виставці представлені роботи сучасних польських та чеських майстрів, яку відкрили кілька тижнів тому. Ця частина експозиції є змінною, здебільшого тут показують роботи майстрів, що приїздять до Львова на Міжнародний симпозіум гутного скла, однак інколи у музеї експонують і виставки інших склодувів.

У скляних кубах у музеї експонують вироби сучасних майстрів

Кожних три роки у Львові відбувається Міжнародний симпозіум гутного скла, на який приїздять майстри з різних країн світу. Такі симпозіуми відбуваються у місті з 1898 року. До слова, першочергово музей скла був заснований у 1992 році професором Андрієм Бокотеєм з метою демонструвати виготовлені під час симпозіумів вироби.

Зараз, за традицією, усі такі вироби передають у музей, де їх показують відвідувачам як приклади виробів сучасних майстрів-склодувів. Наступний симпозіум відбудеться у Львові у жовтні 2018 року.

***

Музей скла розташований на площі Ринок, 2, у підвалі палацу Бандінеллі поруч із музеєм–аптекою «Під чорним орлом». Для зручності відвідувачів у музеї є аудіогід. Щоб прослухати екскурсію на своєму смартфоні, треба просканувати спеціальний QR –код та одягнути навушники.

Оскільки музей розташований у підвалі і там часто зникає мобільний інтернет, відвідувачам пропонують скористатись безкоштовним WI–FI. Поруч із кожним експонатом є номери, за якими легко орієнтуватись під час такої екскурсії.

Графік роботи: музей працює кожного дня з 10:00 до 18:00.

Вартість: для дорослих вартість вхідних квитків становить 30 грн, для студентів 20 грн, діти до 10 років можуть відвідувати музей безкоштовно.

Усі фото Євгена Кравса для ZAXID.NET