Публічні дебати кандидатів на посаду міського голови Львова були організовані 18 жовтня в рамках проекту «Детектор кандидата» від Комітету виборців України та West-Ukrainian Resource Center, за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
Участь у дебатах підтвердили практично усі 11 кандидатів на посаду мера Львова, включно з чинним міським головою Андрієм Садовим. Не було лише Руслана Кошулинського. Онлайн-трансляцію заходу забезпечило «Громадське телебачення. Львів».
Початок дебатів – о 13:00. Тривалість – 2 год.
Модератор дискусії – телеведуча «5 каналу» Тетяна Даниленко.
Текстова трансляція основних моментів дебатів:
13:21. Віктор Галасюк: Львів втратив власне виробництво, тому львів'яни змушені тікати закордон. Для Львова потрібно відкрити нові горизонти – машинобудування, харчову промисловість. Маємо наздогнати Краків.
13:23. Ігор Зінкевич. Усі запитання, які до мене зверталися упродовж останніх 2 років, ми опрацьовували. Транспорт, запах, паркування – це неможливо вирішити на рівні громадян.
13:24. Оксана Жолнович. Наша команда – молоді активісти, які об'єдналися після Майдану і хочуть змінювати місто. Львів має бути комфортним для кожної людини. Професійність команди, прозорість процесів і відповідальність за рішення – тоді досягнемо успіху.
13:27. Олег Баляш. Наша партія молода, але до нас доєдналося 70 мерів з інших міст України і ми разом розробили програму для Львова.
13:28. Олег Баляш. Маємо хороший проект по мережі соціальних магазинів – відкинути всіх посередників і завдяки цьому продукти будуть дуже дешеві.
13:29. Анатолій Країнський. Розповідає про те, над чим буде працювати, КОЛИ стане мером – «можете побачити на білбордах». Економіка міста на нулі, заводи розвалюються. Перше – відкриємо заводи і фабрики, надамо робочі місця львів'янам і забезпечити їх добробутом, використовуючи кошти міськради і свою команду.
13:31. Левко Довгань (Західноукраїнський ресурсний центр) та Соломія Саврук (Комітет виборців України) розповідають про потреби львів'ян. Три речі, через які подобається жити в місті. Три речі, які не подобаються в місті. Запропонуйте ваше бачення вирішення проблем міста.
13:34. Левко Довгань. Львів – це місто, в якому не можеш бути самотнім. Молодь має багато можливостей для самореалізації, тут добре бути фрілансером, створювати стартапи.
13:35. Левко Довгань. Негативне, на думку львів'ян, у місті – домінування приватних перевізників, відсутність паркувальних місць, совковсіть, відсутність єдиного візуального стилю оформлення.
13:36. Соломія Саврук. Комітет виборців України зіставив програми і риторику кандидатів і порівняв їх із потребами львів'ян. Львів'яни дуже багато говорили позитиви про місто, а в програмах кандидатів – риторика, спрямована на негатив.
13:37. Соломія Саврук. У львів'ян дуже багато цікавих ідей, тому кандидати мали б більше спілкуватися із тими, хто висловлює ці ідеї.
13:40. Тетяна Даниленко. Є два акваріуми: в одному листочки із прізвищами, в іншому – питання від фокус-груп. Кандидат витягує і відповідає.
13:41. Ігор Зінкевич. Швидке вирішення транспортної проблеми міста. Електронні квитки треба ввести, бо ми не розуміємо, скільки перевізники заробляють. Хочеться відкриті конкурси – щоб знати хто і за який маршрут відповідає. У нас можна робити і надземні паркінги, і піземні – технології дозволяють. Треба команду, яка це вирішить.
13:43. Олег Баляш. Залучення громадян до керування містом. Ми повинні робити електронну програму управління містом, щоб громадяни бачили куди використовуються коштів, скільки ми маємо кредитів. Якщо робляться дороги за кредитні кошти, треба знати, наскільки це потрібну місту. Потрібні різні голосування, щоб ми бачили, скільки громадян підтримують різні ідеї – як це є на сайті президента.
13:45. Ігор Васюник ставить питання Олегу Баляшу про ОСББ. Баляш: в законі закладена бомба, тому там, де жителі не можуть вибрати управителя ОСББ, потрібно залишити ЖЕКи.
13:48. Олег Баляш питає Ігора Зінкевича про великі торгові центри в місті. Зінкевич: це ускладнює транспортну систему, із появою «Форуму» у нас великі проблеми.
13:40. Анатолій Країнський зробив невдалу спробу знову зачитати свою програму, але вирішив поставити питання про транспорт.
13:51. Дмитро Добродомов витягнув тему про утилізацію твердих відходів у місті. - Я вже 20 років чую про завод, але ми далі його не бачимо. А питання дуже просте – треба залучити до Львова тих, хто б побудував нормальний завод.
13:53. Дмитро Добродомов мав шанс поставити питання Дмитру Добродомову. Але це зробить Анатолій Країнський: як можна полегшити проблеми екології без заводу? Добродомов говорить про запах у місті: - Треба зобов'язувати людей і підприємства дотримуватися екологічні стандарти. І потрібно суворо карати – одне-два покарання і проблем не буде.
13:55. Володимир Гірняк питає Дмитра Добродомова: які додаткові вимоги ви поставите до інвестора? Добродомов: потрібно 3 місяці і відкриваємо опцію на побудову заводу. Маємо привезти місця із побутовими відходами до належного вигляду, як воно є у ЄС.
13:57. Віктор Галасюк про некомпетентність працівників ЛКП. Це проблема кадрової політики, тому її треба зробити абсолютно прозорою. Усі призначення – через громадське обговорення. Має бути жорсткіша відповідальність, скорочення штату і підвищення зарплати.
13:58. Андрій Садовий питає Віктора Галасюка: вам пророкують велику кар'єру, тому вам потрібен досвід, ви би погодилися працювати заступником мера? Радикальна партія делегувала мене на посаду міського голови, рішення партії – закон.
13:59. Оксана Юринець говоритиме про хаотичність єдиного візуального стилю архітектури. Найбільша проблема сьогодні, що забудовується центральна частина будівлями, які там би не мали бути. Маємо більше 10 запитів до прокуратури щодо цього. Хоче винести адміністративні будівлі за межі центру міста.
14:02. Андрій Садовий питає Оксану Юринець: люди, які приймали рішення, даючи дозволи на будівництво з порушеннями, повинні нести відповідальність? Коли є злочин – має бути кара. Ми беремо на олівець навіть тих суддів, які відміняли земельні акти. Відповідальність за всі підписи, які ми збираємо, передаємо у відповідні органи.
14:04. Ігор Зінкевич питає про вікна, Оксана Юринець відповідає про запахи, які йдуть з генделиків.
14:06. Оксані Жолнович дісталася та сама тема, що й Оксані Юринець. Вирішили вдруге тягнути листок. Дісталося питання про зміщення акцентів з алкогольного туризму на культурно-мистецький. - Якщо приїжджають друзі, рідні, то не завжди можна провести екскурсію. Має бути реєстр екскурсоводів, міськрада може рекламувати гідів, які будуть правильно проводити екскурсії.
14:08. «Молодий політик» Ігор Зінкевич питає Оксану Жолнович із чого вона буде починати. - Починати будемо із молоді. Якщо ми розвинемо наше внутрішнє львівське телебачення, то і демократію покращимо.
14:10. Дмитро Добродомов питаючи Оксану Жолнович згадує Ірину Магдиш, але питає про перший крок, необхідний для того, аби ми розпочали духовне культурне виховання наших дітей. Жолнович: потрібне патріотичне виховання в школах, потрібно сприяти «Пласту», у мене син у «Пласті». Але цим ніхто не займається.
14:12. Анатолій Країнський отримав тему про інфраструктуру міста, дружню до матері та дитини. – Я не один раз бачив, коли батьки приходять на спортмайданчик, побавившись із дитиною, біжать і шукають «одне приміщення».
14:14. Оксана Жолнович питає Анатолія Країнського про громадські туалети: є проект будівництва зупинок із туалетами, це адекватно? Країнський: мер міста, який себе поважає, буде розширяти кількість туалетів. Це приведе до капіталовкладень. Це питання можна вирішити, використовуючи не стаціонарні туалети. Треба відбудовувати і запускати туалети. Я колись прочитав у газеті такий вираз: чим більше безкоштовних туалетів є у місті, тим більший рейтинг міста.
14:17. Країнський: пане Баляш, я не розумію таких висловів, як відкриті туалети. Основне – щоб їх було побільше.
14:18. Володимир Гірняк отримав тему про про велоінфраструктуру міста. Деколи велодоріжки ставляться із дуже грубим порушенням законодавства – подивіться на вул. Січових стрільців. Поліція фактично не слідкує за тим, як велосипедисти їздять містам.
14:19. Анатолій Країнський ставить питання Володимиру Гірняку: чи не забагато грошей виділяють на велодоріжки? Гірняк: можна виділяти кошти на велодоріжки і треба. Я не кажу, що ми будемо збільшувати кількість коштів на велодоржіки – це неприпустимо зараз, але будемо продовжувати цю роботу.
14:21. Оксана Юринець ставить питання Володимиру Гірняку: у нас багато доріжок, які починаються нізвідки і ведуть в нікуди, як зв'язати стратегічні шляхи велодоріжками? Гірняк: є багато піару, от з Рясне побудували доріжку, але куди вона веде? Треба визначити маршрути і робити велодоріжки виключно за цими маршрутами.
14:23. Ігор Васюник про збільшення доходів у місті. Ми повинні запровадити електронне самоврядування, аби кожен громадянин контролював кошти і свої документи. Потрібно зробити відкриті земельні онлайн-аукціони.
14:25. Оксана Юринець хоче подякувати Ігорю Васюнику: своєю рекламою в останні місяці ви багато зробили для міста.
14:28. Андрій Садовий із п'ятої спроби отримав тему про збереження архітектурної спадщини. Садовий: 100 років тому Львів був збудований як модерне місто Європи і це наше унікальне надбання, тому треба й далі витрачати кошти на реконструкції. Тому прошу тих, хто буде депутатами, підтримувати це. І ще одне прохання до депутатів ВР – пролобіюйте закон, аби ми в кожному році мали окрему стрічку в держбюджеті.
14:30. Ігор Васюник ставить питання Андрію Садовому: у мене є законопроект, проти нього у комітеті був лише один представник «Самопомочі», чи буде ваша фракція голосувати за нього? Садовий: до законопроекту є багато зауважень.
14:34. Добродомов питає Садового: чому третина вашого списку становлять чиновники ЛМР, чим ви керувалися? Садовий: цифра не відповідає дійсності. Голосуйте за наш список, із нашою програмою ознайомилися 60 тисяч людей – це унікальний показник.
14:36. Андрій Садовий хоче піти із дебатів за 20 хв до кінця. Тепер усі хочуть задати йому питання. Юринець питає про «Галицькі інвестиції», Садовий радить Юринець як економісту вивчити цю тему і добре підготуватися.
14:38. Юринець цитує Ліну Костенко – легко плюнути у велике, у фракцію БПП.
14:39. Гірняк питає Садового про незаконні забудови. Садовий: ми маємо велику проблему – відсутність покарання. Міська рада повинна переглянути багато дозволів, аби люди не мали проблем.
14:41. Садовий: вибори закінчаться, а нам треба разом працювати для міста, бо у нас немає інших львів'ян. Бажаю вам усім добра.
14:41. Після прощання Садового дебати закінчилися. Кінець.