Przywódca Greckokatolickiej Cerkwi: Finansowy kryzys jest wynikiem kryzysu duchowego

12:45, 13 квітня 2009

"Finansowy kryzys jest wynikiem duchowego kryzysu. I pracownicy bankowego jako pierwsi odczuli na sobie nie tylko finansowe trudności, lecz także duże duchowe brzemię" - powiedział Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Lubomir, Przywódca Cerkwi Greckokatolickiej do obecnych w jego zamiejskiej rezydencji pracowników bankowego sektora.

Jako dowód Jego Eminencja przytoczył wypadki samobójstw, popełnionych przez pracowników banków we Lwowie, czy tragiczny wypadek w Kirowogradzie. Opierając się na tym, Wielce Błogosławiony Lubomir wyjaśnił pierwszą przyczynę inicjowania spotkania z bankierami. On powiedział: "Chcemy usłyszeć od was propozycje, jak Cerkiew może wam pomóc, jasna rzecz nie w sposób materialny, ale duchowy. Chcemy, żeby państwo godnie, nie straciwszy skarbów duchowych, wyszli z finansowego kryzysu". O tym ZAXID.NET poinformowano w biurze prasowym UGKC.

Drugie pytanie, które chciał omówić z gośćmi Przywódca Ukraińskiej Greckokatolickiej Cerkwi, dotyczyło wkładców banków. "Cerkiew służy wszystkim: zarówno tym, którzy pełnią w społeczeństwie ważne funkcje, jak i tym, którzy mają przeciętne obowiązki. Może tak się stać, że z wysokości swojego stanu człowiek nie widzi trudności i potrzeb tych, którzy są na dole. Bardzo proszę, aby Państwo zwrócili uwagę na tych potrzebujących, którzy są pierwszymi ofiarami, którzy najbardziej wyczuwają ból tej finansowej sytuacji" - powiedział Przywódca UGKC.

Wtedy zaproszeni goście mieli możliwość wypowiedzieć się na temat współpracy Kościoła i bankowego zakresu. W szczególności Tamara Smowżenko, rektor Uniwersytetu Sprawy Bankowej Narodowego Banku Ukrainy zaproponowała zaprowadzić na całej Ukrainie Dzień Oszczędności. Takie święto corocznie obchodzono w Galicji od 1927 roku. Zaaprobowawszy taką propozycję, Jego Eminencja Lubomir wyjaśnił, że Dzień Oszczędności już trwa nie jeden dzień, a od kilku tygodni. "Jego cel to nauczyć ludzi zaoszczędzać możliwe zasoby i tworzyć z nich własną gospodarczą siłę” - powiedział Przywódca UGKC.

Inna możliwość współpracy Cerkwi i bankierów to popularyzacja działalności bankowej, przecież, jak zaznaczyli rozmówcy, społeczeństwo musi upatrywać w bankowości coś szlachetnego. Trzeba uczciwością i przejrzystością w działalności pokonać rozpowszechnioną opinię, że w banku tworzy się niesprawiedliwość. "Bankowość daje możliwość ludziom żyć według swojego posłannictwa i zadań" - akcentowali uczestnicy spotkania.

Ważnym wynikiem przeprowadzonego spotkania było rozumienie tego, że kryzys, który teraz przeżywa świat, na pewno minie, jak zarówno wcześniejsze trudne momenty w historii ludzkości. Trzeba zachowywać spokój, oddać swoje problemy Bogu i z wiarą, miłością i nadzieją je przezwyciężać. Oprócz tego, w kryzysowej sytuacji, według słów Przywódcy UGKC, można nauczyć się czegoś dobrego, wyjść z niego lepszym człowiekiem.

Довiдка ZAXID.NET