Пустомити можуть стати майже вп'ятеро більшими за територією, аніж Львів

До міста хочуть приєднати понад 100 населених пунктів

11:17, 4 серпня 2016

У Пустомитівському районі Львівщини хочуть створити найбільшу в Україні об'єднану територіальну громаду (ОТГ). Коли починалася адміністративно-територіальна реформа, йшлося про створення 16 ОТГ у цьому районі, потім кількість скоротилась до шести. Станом на зараз Кабмін погодив створення двох (Пустомитівської та Щирецької), ще одна – Давидівська – проходить процедуру затвердження. Та несподівано виникла думка усе переінакшити і об'єднати весь район в єдину гігантську територіальну громаду.

Якщо це станеться, Пустомитівська міська ОТГ об'єднає майже 115 тисяч мешканців. Це 104 населених пункти на площі майже тисяча квадратних кілометрів. Для порівняння ― Львів має площу 182 квадратних кілометрів.

Якщо ж порівнювати з уже створеними ОТГ, зараз найбільшою є Лиманська територіальна громада в Донецькій області. Там 42,5 тис. населення. Це 40 сіл і містечок. Щоправда, її площа понад 1200 квадратних кілометрів.

«Мінуси дуже великої територіальної громади полягають в тому, що окремі території стають такими собі узбіччями, які не отримують інформації, ускладнюється доїзд. Зона доступності, визначена методикою, це є 20 кілометрів від центру громади, до останнього крайнього населеного пункту по дорогах з твердим покриттям», ― наголошує аналітик ГО «Європейський діалог» Тарас Баранецький.

Такі розрахунки для того, щоби швидка чи пожежна могла дістатися у будь-який куток території громади не більше, як за півгодини. Та, наприклад, від Пустомит до Мурованого пошуковик Google показує від 45 хвилин їзди без заторів.

«На мій погляд, то є узурпація влади в одних руках. Уявіть собі, в районі є приблизно 115 сіл, тобто буде 115 старост. Вони всі зберуться на виконком зі своїми проблемами, і це не одне, не два, а кожен день виникають якісь питання. Як можна при такій кількості старост відстоювати інтереси села? Хто буде почутий в тому процесі?», ― каже голова Сороко-Львівської сільської ради Зеновій Петрух.

В Сороках-Львівських хочуть створити окрему ОТГ. До спілки запросили п'ять сільрад. Підрахували: разом в рік зароблятимуть понад 20 мільйонів гривень і цих грошей вистачить громаді. Але ті, з ким хочуть об'єднуватися, ще роздумують. Наприклад, Лисиничівський сільський голова, який має в підпорядкуванні і Підбірці, більше хоче у єдину Пустомитівську громаду.

«Об’єднана територіальна громада забирає собі дуже багато функцій, якій надані законом і державою. Це і пожежна безпека, це і муніципальна поліція, відділи освіти, охорони здоров'я, соціальний захист. Якщо об'єднається декілька сіл ― два чи три, безумовно, виконати ці всі функції їм буде просто нереально», ― пояснює голова Лисиничівської сільської ради Мирон Бедрій.

А ще, додає він, чим більша громада, тим більше в неї грошей та можливостей. Але куди пристати ― до Пустомит чи Сорок-Львівських ― 5 серпня вирішить сесія сільської ради. Місцеві активісти твердять: опитали селян і ті не хочуть у гігантську ОТГ.

«Ми ходимо від хати до хати. Опитали приблизно 700 людей. З тих 700 опитаних в нас 25, ну може 30 максимум, що хочуть об’єднуватися в єдину Пустомитівську громаду. В основному всі за об’єднання з Сороками-Львівськими», ― розповідає член ініціативної групи мешканців Іванна Андрес.

Втім, більшість місцевих депутатів, твердять люди, навпаки тяжіють до єдиної великої громади.

«На всіх зборах, на усіх зустрічах з депутатами є присутній народний депутат Богдан Дубневич. Я не розумію, що він має до об’єднання територіальних громад. Він, звичайно, є нашим депутатом, але, я думаю, що коли мова йде про об’єднання в одну Пустомитівську громаду, то на громадське обговорення мали би приїхати представники Пустомит, а не народні депутати», ― наголошує депутат Лисиничівської сільської ради Софія Лотоцька.

Чому Пустомитівська міська рада ініціювала об'єднання, але не агітує до нього, дізнатись не вдалося. Мер у відпустці, а без нього на цю тему не говорять. Натомість нардеп Дубневич, кажуть люди, не приховує своїх планів на це об'єднання.

«Коли він виступав перед людьми, він сказав, що то буде князівство, а він буде там князем. То всі чули, я не вигадую», ― запевняє мешканка села Підбірці Марія Шалай.

Чи справді хоче стати князем Пустомитівським ― ми поцікавилися у Богдана Дубневича. Та він навіть не вислухав запитання.

«Я у відпустці», ― коротко сказав депутат і поклав слухавку.

Депутатська відпустка, щоправда, не заважала Дубневичу брати участь у громадських слуханнях. Та якщо нардеп захоче пояснити свою позицію, ми надамо йому можливість. Тим часом, у Львівській облдержадміністрації також агітують села гуртуватися саме навколо Пустомит. Ми стали свідками, як радник голови ОДА відкрито питав голову Сорок-Львівських, у чому його особистий інтерес, через який не хоче у загальну спілку. І припустив, що таким інтересом можуть бути не переоформлені людські паї.

«Завжди є якісь підводні течії. Це можуть бути особисті амбіції сільських голів. Є голови, яким агрохолдинги доплачують приблизно по 50 доларів за гектар землі за межами населеного пункту, який обробляється незаконно без договору оренди, і вони теж проти, тому що вони втрачають фінансовий потенціал. Є ще голови, яким доплачують забудовники», ― додав радник голови Львівської ОДА з питань децентралізації Віталій Корецький.

Коли ж голова Сороко-Львівської сільської громади попросив чиновників повторити свої закиди ще раз на сході села, той сказав: «Я ж не знаю, що спонукає вас на ті чи інші дії».

Та якщо до 15 серпня на Пустомитівщині не визначаться із кількістю та форматом ОТГ і не подадуть усіх документів до Кабміну, то до кінця року вже не зможуть цього зробити, бо не отримають бюджетних асигнувань на наступний рік.