Путін для росіян більше не герой, - політолог

13:45, 11 вересня 2012

Громадяни Росії перестали сприймати Володимира Путіна як "героя": за десять років - з 2002 по 2012 рік - він втратив підтримку чверті своїх прихильників.

Кількість громадян Росії, на яких Путін справляє сприятливе враження, за цей термін скоротилася на 20% (з 79% до 59%), при цьому з 8% до 22% зросла частка тих, на кого він справляє швидше неприємне враження, повідомляє Сегодня.ua

До 2012 року "перестав діяти путінський міф - коли населення сприймало Путіна як героя, який здатний позбавити країну від проблем", - сказав політолог, член Громадської палати Дмитро Орлов.

А старший науковий співробітник Інституту соціології РАН Леонтій Бизов побачив в жорсткій риториці президента і посиленні законодавства "судомні спроби" випросити підтримку консервативної більшості.

Однак відновити любов до себе як до "лідера нації", наприклад, завдяки таким акціям, як політ із журавлями, у нього не вийде, вважає експерт. Навіть своєму традиційному електорату "Путін все менше подобається як особистість", і йому залишається апелювати до своєї "незамінності як політика", впевнений соціолог.

Новий посил Путіна своєму електорату прокоментував журналу The New Times політолог Гліб Павловський, колись близький до Кремля.

"Путін вибудовує нового себе. Він обмірковує, будує якийсь новий сценарій майбутнього. Це, до речі, теж нехарактерно для раннього Путіна: він таки більше був імпровізатором, опортуністом. Схоже, що його зараз захоплює театральна сторона влади… Це пошук якоїсь народної політики, коли людина вигадує собі світ, країну, окремі групи… ", - вважає експерт.

При цьому новий Путін не хоче бути "диктатором" - це слово йому неприємне, продовжує Павловський. Диктатура Путіну не потрібна, "але йому потрібна система, яка б його слухалася, в якій його центральне місце було б абсолютно незаперечне, більш незаперечне, ніж просто посада президента".

Цим частково можна пояснити логіку створення "політбюро", про що раніше писали експерти. Вони вказували, що країною фактично керують лідери кланів, яких підтримує "наближена еліта", а у Путіна - головна роль, та ще й така, що без нього вся модель непрацездатна.

Однак, на думку Павловського, ця система вже зараз розпадається на шматочки: "Якийсь хаос з людей, управлінь, кланів, в якому сам Путін вже погано орієнтується. Путін думає, напевно, що він керує ситуацією, але схоже, що вона керує ним. Це дуже погана історія, в яку зазвичай потрапляють правителі, які відірвалися і від громадян, і від правлячого класу ".

Що ж стосується акцій на зразок польоту з журавлями, то Путін, за словами Павловського, "акціоніст" - він любить різноманітні "вистави". Але, як припускає політолог, в оточенні президента, мабуть, більше немає людини, яка відфільтрувала б непотрібні ініціативи і сказала б йому: "Не треба, Володимире Володимировичу". "Ніякий колегіальний орган не пропустив би таких речей (як політ з журавлями, що викликав глузування блогерів). Путін залишився наодинці зі своїми бажаннями і фантазіями. Якщо він хоче щось зробити, йому ніхто не може сказати" не треба ", - вважає експерт .