«Путін говорив Бушу, що Україна є помилкою історії», - німецькі ЗМІ про заяви Сікорського

13:25, 22 жовтня 2014

Найвідоміші німецькі газети проаналізували заяву спікера польського Сейму і колишнього міністра зовнішніх справ Польщі Радослава Сікорського про те, Володимир Путін у 2008 році пропонував тодішньому прем’єру Польщі Дональду Туску поділити Україну. Німецькі журналісти нагадують, що про подібні заяви президента Росії відомо і з інших джерел.

Так, газета Die Welt пише, що якщо заява Сікорського є правдою, то можна говорити про «аморальну пропозицію» з боку Росії. Автор статті нагадує історію Галичини, зазначаючи, що Львів очевидно належав до початку Другої світової війни до Польщі. Після приєднання цих територій до СРСР, поляків звідси примусово виселили на колишні німецькі землі, зокрема до Вроцлава.

Тільки нечисленні націоналісти у Польщі вимагають сьогодні повернення Львова і Західної України, наголошує автор. На йому думку, Путін мусів усвідомлювати, що прозахідний ліберально-консервативний уряд Дональда Туска «ніколи не погодиться на таку пропозицію».

Тому Die Welt оцінила ймовірну заяву Путіна як «дивну». Видання припускає, що президент Росії ставив собі за мету дискредитувати прем’єр-міністра Польщі, а не зробити з нього партнера для поділу України. «Необережна заява Туска могла стати приводом для Путіна, щоб посварити Україну і Польщу, а відтак – ізолювати Україну від Заходу», - припускає німецький журналіст.

Утім, якщо Путін справді вважав, що Польща може піти на такий крок, то це би говорило про те, що він «втратив відчуття реальності», про що раніше – навесні – говорила канцлер Німеччини Ангела Меркель. Слова Путіна є доказом того, що він та його оточення не трактують Україну як самостійну державу, лише як частину Росії – за винятком хіба що колишніх польських земель у західній частині, пише Die Welt.

«Це такий поганий жарт?»,  - запитує Frankfurter Allgemeine Zeitung. Варшавський кореспондент цієї газети Конрад Шуллер звертає увагу на те, що Кремль трактує свою інтервенцію в Криму і в Східній Україні не як анексію чи вторгнення, а як кампанію із захисту населення від «фашистської хунти». Тим не менш, вже давно є підозра, що насправді Росія хоче реалізувати плани з експансії, які вона вже давно виношує. Заяви Сікорського є «новою поживою» для таких підозр, пише Шуллер.

Журналіст зазначає, що існують також інші джерела, які свідчать про те, що Путін вважає Україну «помилкою історії». Автор нагадує, що в опублікованих на порталі Wikileaks депешах американського Держдепартаменту йдеться про те, що Путін говорив те ж саме президентові США Джорджеві Бушу. «Україна є єдиним «штучним утворенням», зшитим з територій Польщі, Румунії, Чехословаччини і Росії, - казав Путін. – Слухай, Джордж, Україна не є навіть державою».

Sueddeutsche Zeitung стверджує, що Сікорський своєю заявою спричинив чимале схвилювання. Видання вважає, що зміст заяви просто «вибуховий».