Міжнародні експерти та дипломати пророкують мало шансів на успіх чотиристоронньої зустрічі у форматі Україна-Росія-США-ЄС, тому що сторони переговорів кардинально протилежно ставляться до обговорюваної ситуації і звинувачують одне одного у розпалюванні конфлікту.
У середу, Володимир Путін заявив у телевізійному зверненні на засіданні уряду РФ, що він сподівається на «позитивний результат переговорів у форматі Україна – Росія – США – ЄС», які відбудуться наступного тижня, однак застеріг Україну «не робити нічого такого, чого б згодом не можна було б виправити» - інформує газета The Guardian.
Однак міжнародні експерти і дипломати скептично ставляться до такого оптимізму щодо майбутніх переговорів, адже, як США, так і Росія кардинально протилежно ставляться до існуючої ситуації і звинувачують одне одного у розпалюванні конфлікту.
«Ми не покладаємо великі надії на переговори, але вважаємо, що наразі дуже важливо зберегти усі дипломатичні можливості для врегулювання ситуації» - також заявляє помічник державного секретаря Вікторія Нуланд.
Ситуація на сході України й надалі залишається напруженою. Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков заявляє, що усі адміністративні будівлі будуть звільнені у наступних 48 годин або мирним шляхом, або ж із застосуванням сили. Однак проросійські активісти готові стояти до кінця. «Тим хто готовий до діалогу ми пропонуємо перемовини і політичне рішення ситуації, меншість яка прагне конфлікту отримає рішучу силову відповідь», - сказав він.
Нагадаємо, 6 квітня сепаратисти захопили Донецьку і Харківську ОДА. 7 квітня Аваков повідомив, що в Харкові ОДА звільнили від сепаратистів. Водночас проросійськи налаштовані люди захопили СБУ в Луганську. Протестувальники, які ідентифікували себе, як колишні офіцери "Беркуту", в тому числі і з інших регіонів України, запевнили, що не будуть застосовувати зброю першими, але в разі нападу готові боронитися «аж до часу прибуття російських військ».
У Раді Федерації РФ неодноразово заявляли, що Кремль готовий, як і у випадку з Кримом, захищати етнічних росіян в інших частинах України і це відбувається на тлі повідомлень про нарощування російських військ вздовж україно-російського кордону.
Вчора, в інтерв’ю газеті The Guardian протестувальник в масці повідомив, що будівлю СБУ у Луганську обороняють 43 офіцери розформованого "Беркуту", зокрема колишні вояки спецпідрозділу "Альфа", які вважають що колишній президент Віктор Янукович зрадив не лише Україну але й їх особисто.
Речниця управління МВС у Луганській області Татяня Погукай заявила, що перемовини між політиками, представниками правоохоронних органів і протестувальників тривають й надалі. Риторика їх тепер змінена, мітингувальники домагаються значної економічної незалежності від нової влади у Києві, проведення референдуму з питань федералізації країни, однак не наполягають на приєднанні південно-східних областей до Росії.
В Києві вважають, що сепаратистами керують з Кремля, більше того у вівторок Джон Керрі також звинуватив Москву у розпалюванні протистояння на сході країни як варіанту військової інтервенції на територію України у такий же спосіб, як це відбулося в Криму.
На засіданні уряду РФ Володимир Путін також обговорив можливі економічні відповіді щодо України. Зокрема, "Газпром" звинувачує уряд України в тому, що не отримав оплати за спожитий в березні газ і нагадав, що окрім того Україна ще повинна виплатити $2,2 млрд боргу. У Києві заявили, що сплатять борг, але категорично не погоджуються з підняттям ціни на газ майже на 80%.
Путін зауважив, що питання про стовідсоткову передоплату за російський газ поки що не ставилося, однак не виключив такої можливості і наказав уряду чекати на «подальші консультації» перед тим як запровадити таку схему.
Газове питання – це ще один спосіб тиску на Київ, і тому, на думку політичного оглядача газети Guardian, воно ймовірно також стане темою майбутніх чотиристоронніх переговорів.
Нагадаємо, держсекретар США Джон Керрі домовився з главою МЗС РФ Сергієм Лавровим про проведення зустрічі по Україні наступного тижня в Європі і тепер обговорюють специфіку зустрічі.