Президент РФ Володимир Путін підписав "закон Діми Яковлєва", який передбачає заборону на усиновлення дітей іноземцями. Закон набуде чинності з 1 січня 2013 року, повідомила прес-служба Кремля.
Закон "Про заходи впливу на осіб, причетних до порушень основоположних прав і свобод людини, прав і свобод громадян РФ", або "закон Діми Яковлєва", як охрестили його депутати, був прийнятий Держдумою 21 грудня і одноголосно схвалений в Раді Федерації 26 грудня, пишуть РИА Новости.
Список громадян США, яким заборонять в'їзд в РФ, у документі не опублікований.
Володимир Путін також підписав указ про заходи щодо захисту сиріт, що спрощує, в тому числі, процедури усиновлення. Як йдеться в указі, зокрема, усиновителі в Росії отримають податкові пільги. Проекти відповідних федеральних законів будуть внесені кабміном до Держдуми до 1 березня 2013 року.
Уповноважений при президентові РФ з прав дитини Павло Астахов, коментуючи указ глави держави, заявив, що підписання закону про заходи щодо захисту сиріт є початком реалізації програми "Росія без сиріт".
Астахов також додав, що після підписання президентом "закону Діми Яковлєва" особлива увага буде приділятися дітям, які не змогли виїхати в США через його прийняття. "Під особисту відповідальність губернатора, щоб ці діти були влаштовані в першу чергу", - додав він.
Тим часом політолог Михайло Ремізов висловив думку, згідно з яким "закон Діми Яковлєва" несе репутаційну проблему для влади, проте це навряд чи стане приводом для масових акцій протесту.
На його думку, якщо опозиція буде сильно педалювати цю тему, "то це буде щось на зразок Pussy Riot - коли всередині досить вузького середовища кипить обурення, але чим більше фокусується увага на цій темі, тим більшою мірою це віддаляється від широких народних мас , від масових соціальних груп ".
"Закон Діми Яковлєва" передбачає складання списку американців, які порушили права росіян або були причетні до злочинів відносно них. Їм заборонять в'їзд до Росії, а діяльність підконтрольних їм юридичних осіб на території РФ буде припинена. Норма поширюється на будь-які країни, які порушують права росіян, а не тільки на американців. Закон також вводить заборону на діяльність в Росії фінансованих зі США політичних НКО і некомерційних організацій, чия робота загрожує інтересам РФ.
Закон названо в пам'ять про загиблого два роки тому російського хлопчика, якого прийомний батько-американець замкнув в автомобілі під час спеки, а також у пам'ять про всіх маленьких росіян, загиблих та постраждалих від рук прийомних батьків у США.
Нагадаємо, президент США Барак Обама підписав закон, який запроваджує візові і фінансові санкції проти російських посадовців, що їх вважають причетними до смерті в попередньому ув’язненні російського юриста Сергія Магнітського, який викривав корупцію на високих рівнях у Росії. Міністерство закордонних справ Росії назвало таке рішення «спектаклем у театрі абсурду». Партія «Єдина Росія» у відповідь запропонувала пропонує законодавчо встановити пряму заборону для громадян США всиновлювати російських дітей.