П'ять ідей для успіху громад

На прикладі маленького села Красів і громад Львівського Опілля

14:54, 10 лютого 2021

Два роки тому була зима, сварки та істерики на зборах села Красова.

Немісцеві горе-підприємці, які не платять ні копійки податків і крадуть в прямому сенсі землю.

Єдина розвага в селі для молоді – то туса на зупинці. Народного дому просто не було тут понад 10 років.

Роботи в селі – майже нема.

Сьогодні – все інакше.

Вже за місяць відкриється сучасний коворкінг для роботи та культурних подій. Ми зібрали велику сучасну бібліотеку.

Красів став центром нового агротуристичного регіону Львівське Опілля та стартом туристичних маршрутів. Разом з тим – ми маємо величезний потенціал для бізнес-ідей.

Мікрорегіон Львівське Опілля став учасником програми з створення та відновлення робочих місць «Акселератор зайнятості для громад».

ЛОДА потроху включає наші дороги в список ремонтів.

І хто б міг подумати?

Все просто. Громади, яка захотіли для себе змін.

Отож, 5 кроків, які треба зробити, щоб село чи невеличке містечко отримало шанс на розвиток.

1. Подумати, як в громадах може запрацювати бізнес і який бізнес

Красову та громадам Львівського Опілля пощастило. Від кожної хати – зовсім трохи до дивовижних місць Львівського Опілля. Там і збережені старовікові ліси, яких не так багато у Європі залишилося, і зниклі села, і ягоди з грибами, і озера. У сусідніх селах – історичні пам’ятки, водойми, лижні траси. І все це – за 25 кілометрів від мільйонного міста.

Запит на внутрішній туризм особливо загострила пандемія – люди шукають пригод на природі. І ми знаємо, де їм їх знайти.

Цієї весни ми ознакуємо перші лісові маршрути та запустимо сайт.

2. Створити місце, де будуть народжуватися ідеї, мистецтво та бізнес

Звичайно, вони можуть народжуватися будь-де. Але в комфортному коворкінгу – ліпше У нашому «Коворкінгу на селі» можна місцевим собі офіс облаштувати. Який завгодно: дистанційна робота в ІТ, розпрацювання туристичного стартапу, художня студія зі створення сувенірів. Простір, який ми створили – мультифункціональний, сучасний і тут хочеться бути. Можна і гуртки дітям запустити, і книжку почитати, і подзвонити скайпом дітям в Америку.

Також ми плануємо тут системно проводити різні тренінги. Простір запрацює вже за місяць.

3. Підтримати потенційних підприємців

У мікрорегіоні Львівське Опілля є дивовижні люди з крутими ідеями – і фермери, і невеличкі ресторатори, і затійники конференц-холів та кемпінгів, і майбутні агенції пригод серед сіл.

Ми придумали проект, як пришвидшити втілення цих ідей та створити або відновити робочі місця – «Акселератор зайнятості для громад» разом з Агенцією трансформацій «М-клас» та Тростянецькою ОТГ.

Місцеві підприємці можуть податися зі своєю ідеєю та отримають шанс подвоїти свій стартовий внесок у бізнес – аж до 50 тисяч гривень.

Ще сьогодні до 12 ночі можна податися на конкурс

Ми відберемо 15 заявок, автори яких матимуть можливість пройти безкоштовне навчання з бізнес-планування та отримати експертний супровід для удосконалення власних ідей.

Найкращі бізнес-ідеї, які передбачатимуть створення або відновлення робочих місць, отримають співфінансування на їх реалізацію за принципом 50/50.

Програма реалізується у рамках спільного проєкту Уряду Швеції та Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні «Посилене партнерство для сталого розвитку».

4. Створити ініціативну групу

Ми створили незалежну ініціативну групу. Усі питання і проблеми – ми вирішуємо спільно. Якщо крадуть землі – це десятки листів у різні інстанції. Якщо треба вирішити – яку дорогу варто ремонтувати наступною – ми вирішуємо спільно. Якщо треба підкопати фундамент у коворкінгу – ми йдемо і копаємо. Важливо також співпрацювати і з підприємцями. І ви, і вони зацікавлені у розвитку громади.

5. Залучати позабюджетні кошти

Коштів громади бракуватиме завжди. Конкурси мікропроектів від ЛОДА, УКФ, міжнародні конкурси, їх безліч. Залучати тих самих підприємців як партнерів у майбутніх ідеях, придумувати фандрейзингові кампанії (до відбудови коворкінгу долучилося понад 100 прізвищ, бізнесів, проектів).

Післяслова не буде. Треба працювати