Згідно з оцінкою міжнародного співтовариства, президент Сирії Башар Асад буде готовий застосувати хімічну зброю, якщо під питанням опиниться саме існування сирійського режиму. В останні тижні його влада значно ослабла, а значить, зросла і ймовірність застосування зброї масового ураження.
Якщо президент Башар Асад застосує хімічну зброю проти повстанців, проти нього об'єднаються США, Великобританія, Ізраїль, Туреччина і Йорданія, повідомляє британська The Times.
Високопоставлене американське джерело повідомило, що Вашингтон і Лондон розробили план військової кампанії з метою встановити контроль над сирійським арсеналом зброї масового ураження. В операції, яка може бути почата в будь-який момент, візьмуть участь 75.000 бійців елітних підрозділів.
Коаліція не зможе отримати санкцію міжнародного співтовариства через вето Росії та Китаю в Раді Безпеки ООН. Юридичною підставою для проведення операції стане сам факт застосування хімічної зброї, який кваліфікується міжнародним правом як злочин проти людяності.
Нагадаємо, що у травні 2012 року близько 12.000 бійців спецпідрозділів американської і 18 союзних армій провели в Йорданії масштабні маневри «Енергійний лев». Згідно з офіційними заявами Пентагону, метою навчань було відпрацювання допомоги біженцям і протистояння терористам. Однак незабаром з'явилися повідомлення про те, що насправді спецназівці готують захоплення сирійських арсеналів хімічної зброї. У жовтні The New York Times повідомила, що останнім часом в Амман зачастили високопоставлені американські військові.
Близько двох місяців тому у Йорданію таємно прибув передовий загін армії США у складі 150 осіб. Його завдання — допомогти уряду цієї країни впоратися з хвилею біженців із Сирії і підготуватися до дня, коли режим Башара Асада почне втрачати контроль над арсеналом хімічної зброї.
На початку грудня у західній пресі з'явилися повідомлення, згідно з якими сирійські військові хіміки почали заповнювати артилерійські снаряди зарином. Готова до застосування хімічна зброя концентрується на трьох об'єктах, розташованих в околицях Дамаску, Хомса і Алеппо.
3 грудня з попередженням на адресу сирійського режиму виступив президент США Барак Обама. «Світ пильно стежить за його діями. Застосування хімічної зброї стане трагічною помилкою, вся відповідальність за її наслідки ляже на Асада», — заявив він.
Цю точку зору поділяє і ізраїльське керівництво. «Разом з міжнародною спільнотою ми стежимо за розвитком ситуації у Сирії. Я чув важливу заяву президента Обами про сирійський ядерний арсенал. Ми одностайні в тому, що не можна допустити потрапляння цієї зброї в руки терористичних угруповань», — заявив глава уряду Біньямін Нетаніягу.
Нагадаємо, у липні представник сирійського МЗС Джихад Макдісі на прес-конференції в Дамаску заявляв, що його країна може використовувати хімічну зброю в разі іноземного військового втручання. Макдісі зазначив при цьому, що хімічну зброю, якою володіє Сирія, ніколи не буде використано проти мирного населення.