«П’ятикнижжя» Грицька Чубая – копія самвидаву поета 70-их років

20:12, 5 вересня 2013

Сьогодні у Львові з нагоди відкриття мистецького проекту «Грицько Чубай. П’ятикнижжя» представили оригінал книги, яку, власне, створив сам поет. Нещодавно видана збірка відтворена з точністю, втім доповнена світлинами із особистого архіву Чубаїв та листами до його товариша Олега Лишеги.

Ініціатором проекту «Грицько Чубай. П’ятикнижжя» від самого початку була його молодша донька Соломія. Саме вона залучила до роботи цілу команду професіоналів: видавця, дизайнерів, художницю, музикантів та знайшла неабияку спонсорську підтримку. Три місяці тривала підготовка до цієї події, і вже сьогодні перший етап проекту стартує.

 «Грицько Чубай – це той поет, видавати вірші якого означає долучитися до чогось сокровенного, що дає натхнення та наснагу до життя і до творчості. На його віршах виросла велика кількість музикантів, митців, художників. Життя цього Письменника з великої літери у своєму апогеї», - зазначила Мар’яна Савка, головний редактор «Видавництва Старого Лева».

Поміж сторінками віршів Грицька Чубая у книжці зібрані уривки листів до Олега Лишеги, якими він поділився лише для цього проекту. Відбирали їх дизайнери студії «Аграфка» Романа Романишин та Андрій Лесів.

«Звичайно, ми відштовхувалися від першого самвидавного п’ятикнижжя, яке створив сам Чубай. Нам вдалося зберегти і колористику, і формат. Також ми використали багато світлин із родинного архіву. Великою знахідкою та джерелом для нас були листи до Лишеги, які ми змакетували до нової книги. Тут також є роботи і мого батька,» - розповіла дизайнера Романа Романишин.

Не пропустив довгоочікуваної події і старший син львівського поета Тарас Чубай. Хоча сам жартома зауважив, що поки що жодним чином не долучився до проекту.

«Я тільки заважав і критикував все на початковому етапі. Тобто можна сказати, що завдяки мені він з’явився, бо я вчасно відійшов від нього» - сказав Тарас та додав, що вже багато його знайомих із Канади, куди він завтра летить на концерт, замовили у нього батькову книгу.

Мистецький проект «Грицько Чубай. П’ятикнижжя» складається із трьох етапів:

5 вересня, четвер – відкриття Дисидентської кімнати (камери) Грицька Чубая у Музеї-меморіалі жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького», виставка картин Юлії Долинської, відеоарт Романа Федюка, дійство з Театром тіней «Див» за участю «Фідель тріо-квартет», під акомпанемент яких у приміщенні, де перебував на допитах Грицько Чубай, вірші поета читатимуть Гриць Семенчук, Мар’яна Савка, Віктор Неборак, Остап Сливинський та інші.

14 вересня, субота – презентація поетичної збірки «П’ятикнижжя» Грицька Чубая у Голубій залі Палацу Потоцьких (вул. Коперника 15). Учасники: Мар’яна Савка, Соломія Чубай, Галина Чубай, Романа Романишин, Олег Лишега, Віктор Морозов. Початок о 13.00.

18 вересня, середа – концерт-презентація «Грицько Чубай. П’ятикнижжя» у театрі ім. М. Заньковецької, де виступлять Тарас Чубай та гурт «Плач Єремії», Віктор Морозов та гурт «Четвертий кут», Олег Лишега, Юрій Винничук, Юрій Андрухович, Піккардійська терція, квартет «Віртуози Львова», Юрко Кох, Влодко Кауфман, Театр тіней «Див», гурт «Файно», «Фідель тріо-квартет», гурт «Джалапіта»; відеоарт – Олексій Хорошко.

Довідка

Григорій Петрович Чубай (нар. 23 січня 1949 — пом. 16 травня 1982) — український поет, перекладач. Один із чільних представників НМ-дискурсу у львівському андеґраунді 70-х років. Творчість Григорія Чубая справила видатний вплив не стільки на поезію, скільки на «самоусвідомлення» деяких вісімдесятників.

1970 року одружився та залишився жити у Львові на Погулянці. Організував та видавав «Скриню» — один із перших самвидавівських журналів України, де друкував твори друзів та свої власні.

Автор посмертно виданих поетичних книг «Говорити, мовчати і говорити знову» (1990), (1999).