"Ензим" почав виготовляти екологічно чисті добрива

10:20, 17 червня 2008

По 2,5 тонни екологічно чистих добрив щодня почало виробляти в червні цього року львівське ЗАТ "Ензим". Новий продукт підприємство вивозить на сільськогосподарські угіддя регіону. Тестовими споживачами добрива, яке отримало назву "АгроБеллум", є Інститут агроекології Української академії аграрних наук (м. Київ), Інститут землеробства і тваринництва західного регіону УААН (c.Оброшино) та фермерські господарства Львівщини, які вирощують натуральні овочі та злакові культури. Поки триває експеримент, споживачі безкоштовно отримують новий продукт. Про це зазначив провідний фахівець ЗАТ "Ензим" Іван Настасяк під час Міжнародного екологічного форуму "ECOSolutions - новітні технології", - повідомили ZAXID.NET у прес-службі "Ензиму".

"Екодобрива виготовлені з мулу аеробної стадії очисних споруд "Ензиму", - наголосив І.Настасяк. - Новий продукт поєднує у собі переваги органічних і мінеральних добрив і подібний за складом до гною. У "АгроБеллумі" пропорційно збалансовано комплекс мікроелементів та органічну речовину. Але екодобриво не має побічних вад - токсичної дії хімічних добрив та великої кількості бактерій, що залишаються від життєдіяльності худоби: кишкової палички тощо. Крім того, на відміну від гною, який дещо підкислює грунт, "АгроБеллум" його нейтралізує, бо має лужне середовище. Нове добриво не засмічує поля насінням бур’янів та збудниками хворіб, які разом із гноєм потраплють на сільгоспугіддя та нищать урожай. Відповідно - менше потрібно отруйних гербіцидів та пестицидів, щоби боротися зі шкідниками".

За словами технічного директора підприємства Олексія Пономарьова, принцип виробництва побудований на властивостях живих бактерій, які в процесі своє життєдіяльності очищують стічні води і активно розмножуються. Надлишок цих мікроорганізмів відбирають та зневоднюють до потрібної консистенції. На "Ензимі", який експортує дріжджі в країни Європи, впроваджено систему управління безпечністю харчових продуктів, згідно з міжнародним стандартом ІSO 22000.

Сьогодні дільниця працює в тестовому режимі. Це триватиме до жовтня біжучого року, коли будуть завершені державні польові випробування і підприємство почне виготовляти до 7 тонн добрив на день.

Виробництво добрив на очисних спорудах харчових підприємств - світова практика. Але в Україні "Ензим" першим серед підприємств харчової галузі, використовуючи технології голландської компанії Biothane System International та німецької -Westfalie Separator Industry, почав виробляти екопродукт для сільського господарства. Окрім потреб сільського господарства, добрива можна використовувати для інших екологічних цілей. Добриво "АгроБеллум" також призначений для порятунку виснажених промисловою експлуатацією земель. Зокрема, для рекультивації техногенно перевантаженої території Львівсько-Волинського вугільного басейну. Новий продукт дріжджового виробництва має ще й енергетичний потенціал. Його можна додавати до твердого палива, наприклад, вугілля - у пропорції 10% до 90%.