Верховна Рада України на своєму засіданні у вівторок, 3 листопада, дозволила українцям добровільно змінювати власне по батькові. За законопроект №2450 проголосували 259 депутатів.
Чинне законодавство відносно вільно дозволяє змінювати ім’я або прізвище, але прямо не передбачало право змінювати на власний розсуд своє по батькові. Зараз же депутати підтримали зміни до Цивільного та Сімейного кодексу, які дозволяють обирати інше по батькові.
Змінювати ім'я, прізвище і тепер по батькові можуть громадяни, які досягли 16 років. Але є й винятки:
- змінити по батькові можна буде і з 14 років, але лише за згодою батьків чи піклувальників;
- згоди одного з батьків буде достатньо, якщо другий помер, безвісти зник, визнаний недієздатним чи позбавлений батьківських прав;
- якщо один з батьків виступає проти, то спір між ними вирішуватиме суд або орган опіки чи піклування.
Щоб змінити ім'я, прізвище чи по батькові потрібно звернутися до Центру надання адміністративних послуг.
Згідно із пояснювальною запискою, законопроект розроблено на виконання рішення Європейського суду з прав людини у справі «Гарнага проти України» (Garnaga v. Ukraine) від 16 травня 2013 року, у якому ЄСПЛ встановив порушення статті 8 Конвенції про захист прав людини й основоположних свобод з огляду на те, що відповідні положення законодавства України, які регулюють питання зміни по батькові, сформульовано недостатньо чітко.
Цей закон набирає чинності з 1 січня 2021 року.
Зауважимо, Верховна Рада поточного скликання нещодавно відхилила законопроект на цю тему під номером 0938, який раніше підтримала за основу Рада минулого скликання. Таке рішення пояснили тим, що документ недоопрацювали та не врахували зауваження та пропозиції. Законопроект пропонував дозволити українцям віком від 16 років змінювати по батькові на власний розсуд, а від 14 років - у разі зміни імені батьком.