Рада Нацбанку звинуватила правління регулятора в девальвації курсу гривні

16:59, 23 грудня 2014

Недолугість монетарної політики Національного банку України (НБУ) сформувала умови для спекуляцій на валютному ринку і стала однією з причин суттєвої девальвації гривні, констатується у рішенні Ради НБУ від 17 грудня, передає «Інтерфакс-Україна».

«Ситуативне ухвалення рішень за здійснення монетарної політики стало одним із чинників створення надлишкового попиту на іноземну валюту на міжбанківському ринку, що значною мірою призвело до різкого знецінення гривні (зниження середньозваженого курсу гривні на міжбанківському ринку за 11 місяців становило 83,7%) і стимулювало інфляційні процеси, що проявились у підвищенні споживчих цін з початку року на 21,2%», – зазначається в документі.

У Раді НБУ також наголосили на значних недоліках монетарної політики, зокрема, надмірний обсяг рефінансування банків (179,3 млрд грн) за січень-листопад за недостатнього валютного та банківського контролю і можливість використання отриманих коштів для спекулятивних операцій на валютному ринку.

У рішенні зазначається, що несвоєчасні дії Нацбанку на валютному ринку, з одного боку, надали можливість істотно обмежити темпи девальвації, з іншого – призвели до скорочення міжнародних резервів з початку року на 51,2%.

«Загострення макроекономічних та політичних ризиків на тлі несистемних дій регулятора призвело до виникнення кризи довіри до банківської системи і національної валюти», – наголошується в рішенні.

Рада НБУ рекомендує запровадити антидевальваційну стратегію, згідно з якою буде передбачено обмеження гривневих ресурсів, що потрапляють на валютний ринок, за рахунок зменшення рефінансування банків і дерегуляція валютних обмежень для експортерів.

Раніше член Ради НБУ Віталій Ломакович заявив, що НБУ абсолютно не контролює валютний ринок України.