Верховна Рада України у четвер, 31 березня, ухвалила за основу законопроект №1797-1 «Про страхування». За прийняття законопроекту в першому читанні проголосували 242 народних депутатів.
«Тому доцільним є прийняття закону в новій редакції, яка б відображала реальний стан речей і стала основою для розвитку страхового ринку. Прийняття законопроекту залишається актуальним через необхідність виконання українською стороною умов вступу в СОТ та Угоди про асоціацію між Україною і ЄС», – сказав автор законопроекту, нардеп Максим Поляков, представляючи його.
Проектом пропонується передбачити реєстрацію страховиків виключно у формі акціонерного товариства та введення нового порядку їх реєстрації; визначення класифікації галузей та видів страхування відповідно до рекомендації Першої Директиви Ради ЄЕС.
Також пропонується створити інститут професійних перестраховиків та виокремити перестрахування як окремий видів страхування, для здійснення якого необхідно отримати ліцензію.
Крім того, законопроектом пропонується встановити порядок розкриття інформації страховиками для забезпечення надійного захисту страхувальників та введення пруденційного нагляду за страховою діяльністю.
Проект закону передбачає встановлення вимог платоспроможності, що враховують якість активів страховика, його системи управління та розкриття інформації та визначення умов доступу до діяльності на території України страховиками-нерезидентами.
Також передбачається встановлення вимог до власників істотної участі та порядку набуття істотної участі у страховика; встановлення вимог до системи корпоративного управління страховика; визначення правового статусу актуаріїв, аудиторів у сфері страхування та надання можливості впровадження інституту саморегулювання для страховиків тощо.
При цьому депутати в ході обговорення зазначили, що закон не повністю враховує вимоги і директиви ЄС, тому було запропоновано врахувати всі вимоги при підготовці законопроекту до другого читання.
Зазначимо, за даними Нацкомфінпослуг, активи страхового ринку на кінець 2015 року склали 60,7 млрд грн, резерви 18,46 млрд грн, страхові платежі – 30,3 млрд грн, страхові виплати – 8 млрд грн.