Верховна Рада врегулювала діяльність громадських організацій, прийнявши в другому читанні законопроект "Про громадські об'єднання", змінивши попередню назву ("Про громадські організації").
За прийняття в цілому відповідного законопроекту №7262-1 проголосували 334 депутати при мінімально необхідних 226.
Закон складається з 5 розділів, якими визначаються основи, принципи діяльності громадських об'єднань, порядок їх створення, припинення діяльності, порядок державної реєстрації, а також їх права.
Рада встановила, що громадське об'єднання - це добровільне об'єднання фізичних осіб і (або) юридичних осіб приватного права для здійснення і захисту прав та свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних та інших інтересів.
Громадські об'єднання за організаційно-правовою формою створюються як громадська організація (засновники - фізичні особи) або громадська спілка (засновники - юридичні особи).
Громадське об'єднання може здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи або без такого статусу.
Об'єднання зі статусом юридичної особи є непідприємницьким товариством, основною метою якого не є одержання прибутку.
Дія закону не поширюється на діяльність політичних партій; релігійних організацій; непідприємницьких товариств, які створюються органами державної влади або місцевого самоврядування; асоціацій органів місцевого самоврядування і добровільних об'єднань, саморегульованих організацій.
Відповідно до закону, громадське об'єднання створюється і діє на принципах добровільності, самоврядування, вільного вибору території діяльності, рівності перед законом, відсутності майнового інтересу їхніх членів, прозорості та відкритості.
Законом забороняється створення та діяльність об'єднань, мета і дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки.
Громадські об'єднання не можуть мати воєнізованих формувань.
Закон набуває чинності від дня, що йде після опублікування, і вводиться в дію з 1 січня 2013 року.
Як повідомлялось, у січні 2011 року Мін'юст заявив про відсутність 167, або 65% громадських організацій з 257, які були зареєстровані в 1996-1999 роках і діяльність яких перевірялася в 2010 році за місцем їх реєстрації.
22 березня представники громадських організацій пікетували будівлю Верховної Ради з вимогою якнайшвидшого прийняття в цілому законопроекту №7262-1 "Про громадські об'єднання".