Верховна Рада пропонує створити в Україні конкурентний ринок електроенергії

11:59, 22 вересня 2016

Верховна Рада України прийняла в першому читанні за основу урядовий законопроект № 4493 «Про ринок електричної енергії України». Відповідне рішення підтримали 237 народних депутатів, пише «Інтерфакс-Україна».

Як зазначають, його основною метою є забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів та мінімізації витрат на послуги постачання електроенергії. Законопроект передбачає організацію ринку електроенергії з таких складових: двосторонні договори, ринок «на добу вперед», внутрішньодобовий ринок, балансуючий ринок, ринок допоміжних послуг, роздрібний ринок.

Згідно з документом, на внутрішньодобовому ринку як новому організованому сегменті ринку виникають відносини між учасниками такого ринку та оператором ринку щодо купівлі-продажу електроенергії безпосередньо в межах доби фізичного постачання електроенергії для зменшення відхилень фактичного виробництва/споживання від заявленого на ринку «на добу вперед».

Документ також доповнює перелік учасників ринку новим гравцем – трейдером, яким зможе бути будь-який суб'єкт господарювання, що купує електроенергію виключно з метою її перепродажу, крім продажу споживачеві. Трейдери будуть здійснювати купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми (прямими) договорами або на ринку «на добу вперед», або на внутрішньодобовому ринку.

У Міністерстві енергетики та вугільної промисловості України, яке є автором законопроекту, існування трейдерів на ринку повинно позитивно вплинути на його ліквідність та сприятиме обмеженню значних коливань цін. Крім цього, проектом запроваджується система спеціальних обов'язків для забезпечення суспільних інтересів у процесі функціонування ринку електроенергії. До цих обов'язків, зокрема, належать: купівля електроенергії за «зеленим» тарифом, надання універсальних послуг, виконання функцій постачальника «останньої» надії, сплата компенсаційних платежів, надання допоміжних послуг за встановленою регулятором ціною у випадках, передбачених цим актом.

Як наголошується в пояснювальній записці, законопроект спрямований на виконання зобов'язань України за договором про заснування Енергетичного співтовариства та Угодою про асоціацію між Україною та Європейським Союзом і спрямований на імплементацію актів законодавства Енергетичного Співтовариства у сфері енергетики.

Виступаючи на пленарному засіданні щодо цього проекту, член комітету Ради з питань паливно-енергетичного комплексу Лев Підлісецький зазначив, що в разі ухвалення цього закону споживач зможе самостійно обирати собі постачальника електроенергії. Водночас лідер фракції «Батьківщина» Юлія Тимошенко розкритикувала законопроект, заявивши, що він фактично реалізує інтереси монополістів енергоринку та створює кабальні умови для споживачів, яку будуть змушені купувати електроенергію за високими цінами.

Нагадаємо, у серпні набули чинності «зелені» тарифи на електроенергію для приватних домогосподарств, затверджені НКРЕКП.

Такод повідомлялося, що 2 вересня віце-президент Єврокомісії з енергетичного союзу Марош Шевчович заявив, що фінансові інституції Європейського союзу виділять Україні 600 млн євро макрофінансової допомоги після прийняття законів для реформи енергетичної сфери.