Рада ухвалила новий закон про судоустрій і статус суддів

12:17, 2 червня 2016

Верховна Рада у четвер, 2 червня, прийняла нову редакцію закону «Про судоустрій і статус суддів», який дозволить реалізувати положення законопроекту про внесення змін до Конституції України щодо правосуддя, в разі його прийняття. За законопроект проголосували 281 народний депутат, повідомив «Інтерфакс-Україна».

Новий закон визначає засади організації судової влади, судоустрій України, суддівське самоврядування, регулює роботу суддів і присяжних, оплату їх праці, порядок призначення суддів, визначає критерії для заняття посади судді і його звільнення, умови дисциплінарної відповідальності судді тощо.

Зокрема, законопроект скасовує інститут «призначення судді на посаду вперше» (на п’ять років у рамках так званого «випробувального терміну»), судді призначатимуться виключно безстроково.

При цьому підвищується віковий і професійний ценз для судді: ним може стати громадянин України віком 30-65 років з вищою юридичною освітою і стажем в сфері права щонайменше п’ять років.

Законом підвищуються посадові оклади суддів. Тепер базовий оклад судді місцевого суду складе 30 мінімальних заробітних плат, судді апеляційного, вищого спеціалізованого суду – 50 мінімальних зарплат, Верховного Суду – 75 мінімальних зарплат. Крім того, до базового розміру окладу судді додатково будуть застосовуватися регіональні коефіцієнти. У законі також передбачені різного роду доплати.

Законом скасовується абсолютний імунітет судді, його не можна буде притягувати до кримінальної відповідальності за його юридичну позицію, викладену у рішеннях суду.

У той же час суддя повинен нести кримінальну або дисциплінарну відповідальність за злочини (наприклад, одержання неправомірної вигоди) та дисциплінарні проступки, які опосередковано можуть впливати на юридичну позицію судді при здійсненні ним правосуддя.

Згідно із законом, повноваження щодо надання згоди на затримання судді або утримання під вартою або арешт переходять від Верховної Ради до Вищої ради правосуддя. При цьому суддя може бути затриманий або триматися під вартою або арештом до винесення обвинувального вироку судом без такої згоди, якщо він затриманий за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Створювати, реорганізовувати і ліквідовувати суди буде Верховна Рада. У документі передбачено, що суд створюється і ліквідується законом. Законопроект про створення або ліквідації суду вносить до Верховної Ради президент України після консультацій з Вищою радою правосуддя.

Загалом система судоустрою спрощується: вона буде складатися з місцевих судів, апеляційних судів і Верховного Суду. Ліквідуються Вищий господарський суд, Вищий адміністративний суд, Вищий спеціалізований суд з розгляду цивільних і кримінальних справ.

Вищим судом України стане Верховний Суд, в складі якого буде не більше 200 суддів, що вдвічі менше, ніж зараз; в ньому буде п’ять підрозділів: Велика палата, Касаційний адміністративний суд, Касаційний господарський суд, Касаційний кримінальний суд, Касаційний цивільний суд.

Крім цього, передбачено створення спеціалізованих судів – Вищого суду з питань інтелектуальної власності та Вищого антикорупційного суду.

Закон вступить у силу одночасно з законом про внесення змін до Конституції щодо правосуддя.