У четвер, 3 жовтня, Верховна Рада України проголосувала за нову редакцію закону «Про столицю» у першому читанні. Законопроектом, зокрема, визначаються повноваження Київського міського голови і голови КМДА, скорочується кількість депутатів Київради і встановлюється, що до системи місцевого самоврядування в Києві входять, зокрема, Київський магістрат та райради.
За відповідне рішення проголосували 244 депутати. Так, документ створює нову систему організації та здійснення місцевого самоврядування та виконавчої влади у столиці України.
Законопроект передбачає законодавче розділення посад мера Києва і голови Київської міськадміністрації. Планується, що київський міський голова буде очолювати Київський магістрат — виконавчий орган Київської міської ради, головувати на засіданнях Київської міської ради, а голова Київської міської державної адміністрації буде здійснювати нагляд за дотриманням Конституції і законів України органами місцевого самоврядування та координувати діяльність територіальних органів центральних органів виконавчої влади.
Пропонується відновити районні ради у Києві як представницькі органи жителів районів столиці, при цьому розділити повноваження і розділити посади київського міського голови і голови Київської міської державної адміністрації.
Закон також вводить систему Ратуш міста Києва. У них розташуються органи районного самоврядування, які стануть центрами надання соціальних, адміністративних та інших послуг за принципом «єдиного вікна».
Мер Києва Віталій Кличко на прес-конференції перед розглядом цього законопроекту заявив, що це – прикриття для неконституційної зміни влади у Києві «столиця України стане першою жертвою централізації влади у державі».
Нагадаємо, у 2003 році Конституційний Суд вирішив, що Київська міська адміністрація паралельно виконує функції виконавчого органу Київради та місцевого органу виконавчої влади і тому її має очолювати лише особа, яка була обрана київським міським головою.
У травні 2014 року мером Києва обрали Віталія Кличка, і новий Президент Петро Порошенко після вступу на посаду відразу призначив його главою КМДА. Це було частиною віденських угод між Порошенком і Кличком.
4 вересня уряд направив президенту подання на звільнення Кличка з посади голови Київської міської державної адміністрації. Кличка в Офісі президента звинуватили в підконтрольності «смотрящим» та заявили про необхідність розмежувати посади міського голови та очільника КМДА.
Сам Кличко заявив, що розділення посад міськголови та глави КМДА суперечить Конституції. Водночас брати участь у позачергових виборах він готовий.