Рада внесла зміни до Конституції в частині правосуддя

13:46, 2 червня 2016

Верховна Рада затвердила зміни до Конституції в частині правосуддя конституційною більшістю.

«За» проголосували 138 депутатів з фракції «Блок Петра Порошенка», 80 депутатів «Народного фронту», «Опозиційний блок» дав 38 голосів, Радикальна партія – 1, «Батьківщина» – 13, група «Партія Відродження» – 22, «Воля Народу» – 18, фракція «Самопомочі» не голосувала.

Президент України Петро Порошенко подякував народним депутатам за підтримку судової реформи.

За словами заступника голови Адміністрації президента Олексія Філатова, пропоновані зміни до Конституції вирішують три основні питання – деполітизація і забезпечення незалежності судової влади, формування відповідальності судової влади і перезавантаження судового корпусу.

Зміни до Конституції в частині правосуддя підвищують віковий ценз для заняття посади судді – ним може стати громадянин України не молодший 30 років. Як і раніше суддею можна буде працювати до 65 років. Крім того, збільшений стаж роботи в галузі права, необхідний для призначення на посаду судді – тепер це п'ять років.

Замість Вищої ради юстиції в Україні з’явиться Вища рада правосуддя, повноваження якого будуть ширшими, ніж у ВРЮ. Так, Вища рада правосуддя прийматиме рішення про звільнення судді з посади та перевід в інший суд, давати згоду на затримання чи арешт судді, а також приймати рішення про тимчасове відсторонення судді від здійснення правосуддя.

Згідно зі змінами в Основний закон, призначати суддю на посаду буде президент України за поданням Вищої ради правосуддя.

Згідно зі змінами, будь-яка особа може подати конституційну скаргу до Конституційного суду, якщо вважає, що застосований в остаточному судовому рішенні по її справі закон України суперечить Конституції держави.

«Конституційна скарга може бути подана в разі, якщо всі інші національні засоби юридичного захисту вичерпані», - сказано в документі.

З Конституції вилучили норми, які передбачали наглядові функції прокуратури. Згідно з прийнятими змінами, ліквідується інститут «народних засідателів».

Крім того, тепер Конституція передбачає, що Україна може визнати юрисдикцію Міжнародного кримінального суду на умовах, визначених Римським статутом.

Зміни до Конституції щодо правосуддя вступають в силу через три місяці з дня, наступного за днем публікації відповідного закону.

Згідно з перехідними положеннями, до запровадження нового адміністративно-територіального устрою України відповідно до змін до Конституції в частині децентралізації, але не довше ніж до кінця 2017 року, створення, реорганізацію та ліквідацію судів здійснюватиме президент України.

Крім того, протягом двох років після вступу в силу змін до Конституції переведення судді з одного суду до іншого теж здійснюватиме президент України за поданням Вищої ради правосуддя.

Нагадаємо, перед цим Верховна Рада ухвалила новий закон «Про судоустрій і статус суддів».