Ґранти

22:36, 7 червня 2011

Саме так, а не гранДи, називаються одноразові грошові субсидії на безповоротній основі, що надаються на підставі конкурсу компаніям, організаціям, фірмам та фізичним особам для проведення наукових досліджень та дослідно-конструкторських робіт, а також для навчання і для здійснення проектів у сфері культури.

Ця система є однією із найбільш ефективних та транспарентних в організації наукових досліджень та культурних акцій. За системою ґрантів ведуться дослідження в провідних університетах світу, бо як ще можна стимулювати творчу ініціативу людини, як не в чесній, конкурентній боротьбі? Система надання ґрантів є дуже простою: приватна або державна фундація оголошує конкурс проектів на актуальні для суспільства і науки теми. Конкурс є відкритий і прозорий. В ньому можуть брати участь усі бажаючі, які мають запропонувати свій варіант дослідження поставленої проблеми і підтвердити заплановане своїми кваліфікаціями та (бажано) відповідним досвідом роботи у названій сфері. От і все. Якщо ваш проект видасться журі конкурсу найбільш вдалим і переконливим, то ви отримуєте можливість проводити дослідження на облюбовану вами тему.

Що дає система ґрантів? Але думаю краще сказати про те, що вона не дозволяє зробити. При такій системі нема великого загальнодержавного розподільника, з якого добрі дядечки і тітоньки на власний розсуд виділяли б вам чемному і покірному гроші на реалізацію мрії вашого життя. А вам не треба віддячуватися цим душевним чиновникам у вигляді такого звичного для нас українців слова «відкат». Це означає також, що ви не мусите урізати видатки на експерименти і навіть можете купити найкращі техніку і реактиви. Вам не треба підгодовувати цілу армію адміністративних сателітів, які так і норовлять виписати собі щоквартальну премію за прекрасну організацію наукової роботи, бо вони насправді розпоряджаються вашими грішми. На ґранти не омебльовують свої шикарні кабінети чиновники від науки, не купляють службових авто, не міняють щороку килими у приймальнях. Ґранти не передбачають щорічного малювання фасадів наукових закладів. Список можна продовжити.

Ще важливішою є система ґрантів для гуманітарних наук. Оскільки в гуманітарній сфері є велика частка ризику бути інструменталізованою однією із політичних сил, яка знаходиться при владі, то система незалежних ґрантів розбиває державну монополію і допомагає розвивати плюралістичний погляд на дражливі питання історії, політології та філософії. Думаю, не варто тут говорити про надзвичайну вагу саме такої системи субсидіювання соціологічної науки. Кожен із нас був свідком важливості проведення екзит-полів під час виборів і пам’ятає наскільки важливою є фінансова незалежність соціологічної фірми.

Здавалося б всі переваги системи ґрантів є більш ніж очевидними. Але… Останнім часом слово «ґрант» перетворилося на термін з негативним підтекстом. Навіть більше, з’явилося зневажливе означення «ґрантоїд». У негативному значенні цього слова прочитуються такі змисли: іноземний агент, шпигун, шкідник. Звідки це береться? Відповідь дуже проста. В тоталітарних і авторитарних суспільствах вся повнота влади має знаходитися в руках однієї сили, в суспільстві може бути тільки одна ідеологія, а дослідження мають бути єдино правильними і спрямованими на прославляння цієї системи. В Росії боротьба з різного роду міжнародними фондами вже триває кілька років. На жаль, не на користь світової спільноти і демократії. Влада приклала максимум зусиль, щоб перекрити «кисень» усім правозахисним організаціям, які здійснюють моніторинг в середині країни. Подібна «мода» рухається і до нас. Тепер і у нас, поки що несподівано, але вже можна почути навіть від  керівництва вищих навчальних закладів зневажливе – ґрантоїд. Може й так, бо ці люди живуть на гроші чесно вибореного ґранту. Працюють, досліджують, публікують результати і при цьому мають чисте сумління. Чисте сумління від чесно зароблених грошей і відчуття задоволення від приналежності до світової наукової спільноти.

А тим, хто бажав би всіх взяти під свій тотальний контроль, позбавити альтернативи і відгородити від решти цивілізованого світу, скажу таке: нічого у вас не вийде. От побачите.