Раптові зміни у розмитненні автомобілів з Європи

Що відбувається?

15:56, 16 листопада 2018

Після незрозумілої ситуації на митному пості «Скнилів» у Горо​дку, коли кілька сотень авто з Європи тижнями стояли нерозмитнені, ZAXID.NET вирішив з’ясувати, що саме спричинило переполох серед імпортерів і чи справді тепер доведеться платити більше за розмитнення машин.

Що сталось?

Водії, які привозять автомобілі з-за кордону почали масово скаржитись на раптове підвищення мита і відмовлялись його сплачувати. Зокрема, у зоні митного контролю «Скнилів», що у Городку водії нарікали на те, що ніхто з митників не пояснює причин раптового збільшення розмитнення.

Пізніше виявилось, що з кінця жовтня митниця ДФС почала використовувати німецький каталог Schwacke (Шваке) і почала оцінювати вартість автомобілів по-новому. Оскільки розмір мита вираховується від вартості авто, нововведення спричинили супротив. І не безпідставно.

Що це за німецький каталог Schwacke і для чого він потрібен?

Schwacke – це електронний каталог, де вказані середні ціни на автомобілі у всіх європейських країнах. З-поміж інших існуючих електронних каталогів Schwacke вважають найширшим. За словами в.о. керівника львівської митниці ДФС Левка Прокіпчука, систему Schwackе на митниці почали використовувати, щоб унеможливити махінації імпортерів, які занижують вартість авто у документах, які подають митниці.

«У нас неодноразово були випадки, коли людина давала документи на транспортний засіб, де вказувалась одна ціна, а коли робилися запити в Німеччину – виявлялося, що цей автомобіль вартує іншу суму», – пояснив він ZAXID.NET.

Тепер завдяки доступу до системи Schwackе митники можуть оперативно дізнатись вартість конкретного автомобіля, знаючи рік його випуску, фактичний пробіг та комплектацію. Каталог Schwackе можна також отримати у друкованому варіанті, однак митники використовують саме електронну версію.

Чому нову систему запровадили саме зараз і при тому так раптово, Прокіпчук відповісти не зміг.

Окей, а як раніше митники визначали вартість машин?

Раніше працівники митниці отримували від імпортерів документи на автомобіль, де вказувалась його вартість. Якщо у митників виникали сумніви, вони могли залучити експерта-товарознавця для оцінки автомобіля, який у тому числі міг користуватись даними системи Schwackе. Якщо сумнівів не виникало – митники погоджували вартість, заявлену імпортером і від неї нараховували митний збір.

Чому вийшла така велика різниця між вартістю машин до і після впровадження Schwackе?

Це найцікавіше. Насправді для добросовісних водіїв, які заявляють митникам справжню ціну автомобіля, різниця не могла вийти великою. Але виходила. Чому? Справа у тому, що окрім «пробивання» машини у каталозі Schwackе, працівники митниці мають ще звернути увагу на зовнішній стан автомобіля. Це необхідно, бо коли імпортер купив у Європі машину зі значними подряпинами, тріщинами чи зім’ятими частинами, її вартість може значно знизитись від тієї, що вказана у каталозі Schwackе. Працівники митного посту у Городку з невідомих причин ці речі не враховували, тому і виникли такі розбіжності у цифрах.

За словами Левка Прокіпчука, проблеми з розмитненням автомобілів в області уже немає, усі водії нібито задоволені. Але тим не менш кілька водіїв таки розмитнили свої автомобілі у Городку за завищеною вартістю. Оскільки імпортери добровільно погодились переплатити, то претензій до митників вони виставити не можуть.

А я можу перевірити на місці, що митник «пробив» мій автомобіль у системі Schwackе, а не просто вигадав суму?

В принципі, можна попросити у митника роздруківку із системи. Якщо ви не довіряєте паперам, то можна найняти експерта-товарознавця для фахової оцінки свого автомобіля. Ще треба враховувати, що водії при імпорті авто зазвичай користуються послугами митних брокерів, у яких також є доступ до системи Schwackе.

Чи може митник на власний розсуд змінювати вартість?

Збільшити вартість автомобіля від вказаної у Schwackе середньої ціни не зможе. Натомість працівник митниці може знизити вартість авто, якщо воно пошкоджене. При цьому він може зменшити її до тої вартості, яку початково заявив водій, або оцінити пошкодження на іншу суму. Тут справді присутній «людський фактор».

Так що власне змінюється?

Якщо вірити митникам, то для добросовісних водіїв – майже нічого, сильного впливу нововведень на митниці вони би відчути не мали. А тим, хто намагається обійти правила, це тепер вдаватиметься рідше. Загалом виникає враження, що з появою Schwackе процес розмитнення мав би стати більш цивілізованим. Але те що ці зміни на митниці впровадили так раптово і без жодних пояснень таки насторожує.